reklama

Doplňte interiér vitrážemi

Vitráže nepatří pouze do středověkých kostelů, ale dobře promyšlená a poutavě vytvořená vitráž dokáže ozvláštnit a rozjasnit třeba i moderní vilu. Tato zajímavá ručně vytvářená umělecká díla navazují sice na starobylé tradice, ale velmi dobře se dají oživovat i v kontextu současné architektury.

Vitráže se v současnosti objevují jak na veřejných budovách, tak i v interiérech rodinných domů, nebo vil. Klasická vitráž má podobu tradiční techniky skládané do olova, případně může být doplněna zapalovanou malbou na skle. Často najdeme vitráže také na secesně pojatých stavbách například hotelích a luxusních vilách.

Z velkých skleněných ploch vznikají vitrážová okna, dveře, průčelí, z malých ploch například lampy a svítidla a z těch nejmenších drobné předměty jako ozdoby a šperky nebo figurky.

Bytové doplňky: inspirativní fotogalerie


Práce s vitrážemi je nádherná. Ale také velmi náročná hlavně na technické znalosti a řemeslnou zručnost a v neposlední řadě i výtvarný cit. Na tvůrce velkých vitrážových ploch doléhá také  zodpovědnost  v podobě  správných  výpočtů  v nosnosti podloží. Malá početní chyba může v důsledku znamenat i pád domu. Takže se jedná o práci pouze pro odborníky. Učení se tomuto řemeslu představuje dlouhou cestu.


K práci na vitrážích existují až stovky druhů skel, používá se zpravidla speciální vitrážní sklo různých typů, vlastností i barev.  Pro bordury a pozadí se dá využít i levnější stavební sklo.  Sklo lakomat zase krásně dokáže rozptýlit světlo a zároveň není příliš finančně náročné.

Co se týče skla určeného k tomuto účelu, obvykle se již pouze dováží. Sklo české, přesto, že má velkou tradici, takřka vymizelo. Vitrážové sklo musí být především dobře vychlazované, aby při následném řezání nepraskalo. Luxusní ručně vyráběné sklo zase může obsahovat například bublinky, které v tomto případě nejsou vadou.

Designéři a návrháři často spolupracují při zvláště významných zakázkách s dalšími umělci. Kvalitně vytvořená vitráž by měla vydržet půl století do své první rekonstrukce.

Samotná práce na vitrážích je vlastně řadou vzájemně provázaných kroků. Nejprve se musí vytvořit návrh, a ten je potřeba zakreslit na papír, a to v poměru 1:1. Základem všech vitráží je řezání různých druhů skla, včetně hloubených řezů. Autor musí na nákresu vyznačit přesně všechny podstatné informace. Nesmí vynechat ani směřování jednotlivých druhů skla.  Následuje část, kdy se přenese struktura vitráže na karton a rozstříhá na kousky, podle kterých  se sklo řeže. Při řezání kousků skla nelze zapomenout ani na prostor, který posléze vyplní spojovací prvek, to je olovo. Aby vitráž držela pohromadě, musí se detailně opracovat každý nařezaný kousek skla po všech stranách.

Výsledná vitráž musí být nejen estetická a tudíž vzhledově působivá, musí splňovat i technické zákonitosti, aby dobře plnila svou funkci, takže je to doslova věda. Měla by doplnit interiér tak, aby se v něm jeho majitelé cítili dobře. Někdy se do prostoru hodí vícebarevné vitráže, jindy si interiér vyžádá spíše jednoduchou barevnost. Vitrážezkrátka dělají svět kolem nás krásnější.

Interiérové dveře – inspirativní fotogalerie

Z uměleckého soudku je i náš další článek „Kupte si obraz, investujte do umění“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: turtlecreekstudio.com, bristolhandmadeglass.co.uk, cmstatic1.com, farm4.static.flickr.com,   images01.0lx.com , lodgianlocator.com, kelleyartglass.com,carolarnold.co.uk, 3. bp.blogspot.com, stainedglassandmore.com, 2. bp.blogspot.com, c300221.r21.cf1.rackcdn.com, forums.steves-digicams.com, images.macalba.net, furniture.trendzona.com, lauracaseyinteriors.com, i212.photobucket.com

Publikováno: 31. 1. 2013, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš vitrážista

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jan Černohorský je vystudovaný architekt, který po studiu změnil svůj obor. Zaměřil se na svou vášeň, kterou je výroba vitráží a vybudoval fungující dílnu. Cílem Jana je změnit pohled na vitráže, aby nebyly vnímané jako pouhý historický prvek.