reklama

Obkladové desky nejen z masivu

V našich příbytcích jsme si zvykli kombinovat nejrůznější materiály, často se vracíme ke dřevu, které prostor dokáže zútulnit. Využívá se často i korek, kámen, sklo a dokonce i plast. Chceme-li zdůraznit některou z částí bytu či pouze jednu stěnu v místnosti, lze pro tuto příležitost využít interiérové obklady. Tyto dekorační interiérové prvky dovedou také podtrhnout krásu solitérních interiérových předmětů.

Interiérové obklady mají hned několik schopností a možností využití. Můžeme jimi nenápadně zakrýt případné praskliny na zdech, díky nim lze vyrovnat nerovné stěny anebo se mohou stát na frekventovaných místech v bytě funkční ochranou omítky před poškrábáním. Ve většině případů jejich montáž není spojená s nutností stavebních úprav.

Novinkou v tomto směru jsou obkladové desky Stepwood. Materiál použitý na jejich výrobu je  z dřevěných lamel šachovnicovitě uspořádaných, čímž je v konečném vzhledu dosaženo kýženého 3D efektu. Přirozený vzhled a vysoká kvalita dřeva předurčují využití těchto obkladových desek nejen v bytových, ale i společenských a obchodních prostorách.

Kamenné obklady: Velká inspirtivní  fotogalerie.

Ze dřev využívaných pro obložení stěn jsou to dřeva smrková, jedlová a modřínová, také borovicová a v poslední době je velmi módní dřevo ořechové. V nabídce dřevěných obkladů figurují i dřeva exotická, která lze využít i pro obklady koupelnových stěn. Například teakové dřevo je známé tím, že velmi úspěšně odolává vlhku, plísním a dokonce i působení různých chemických prostředků.  Zvláště působivý bude dřevěný obklad použitý ke zvýraznění například jídelní části prostorné kuchyně.

Dřevěné obklady mohou být s velkým úspěchem použity, v jídelnách, obývacích pokojích, vstupních  halách, ale i v ložnicích, kterým dodají na pocitu hřejivosti a útulnosti. Přirozené vlastnosti dřeva vhodným způsobem podtrhne ošetření přírodními ochrannými oleji a vosky. Ty materiálu zároveň prodlouží životnost.

Dřevěné obklady se připevňují nejlépe na dřevěné laťové konstrukce. Mezi obložením a stěnou se tak vytvoří volný prostor, který slouží jako izolační vzduchová kapsa. Dřevo používané k obkládání musí být samozřejmě dokonale vysušené již před samotnou pokládkou, aby pak ještě následně na stěně nepracovalo.

Jako dřevěný obklad v interiérech slouží dřevěné palubky, a to v různých formátech, dále pak  panely sestavované  do různě velikých  bloků, nebo i tyčové obložení tvořené  kulatinou s různým profilem  a v neposlední řadě to mohou být i rámová obložení, která jsou tvořena rámem s výplní ať už z masivu nebo výplní na bázi dřeva.

Obkladové desky nejen z masivu
i (Zdroj: archiv redakce)
Obkladové desky nejen z masivu

V jednom z našich článků jsme se již v minulosti dřevěným obkladům věnovali, jednalo se však o exteriérové dřevěné obklady a věnován jim byl článek s názvem: „Dřevěné exteriérové obklady – krása a izolace v jednom“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: ombloux.com, drimensad.nl, hwb-furniere.de, decovisie.com, retrorenovation.com, joyrobichaud.com, houzz.com, hometrendesign.com, tqn.com

Publikováno: 13. 2. 2013, Autor: