Chystáme-li se v bytě či domě na pouhou dílčí změnu a neplánujeme-li výměnu rovnou celého interiéru, je to ideální příležitost, jak začít s navrhováním a prací s bytovým designem a pokusit si vytvořit stylový domov vlastními silami.
Někdy postačí změna maličkosti, jindy tato práce bude vyžadovat opravdu pořádný kus fantazie. Vytvořit nový styl v prostředí, které se nám za léta bydlení doslova vrylo pod kůži, může být úkol dosti složitý. Ten, kdo má v plánu držet se svých nápadů a hledat inspiraci ve svém okolí, by se měl přece jen držet určitých zásad, aby závěrem své práce nebyl zklamán.
Vždy je dobré využít plánovací softwary, kterých je dnes již vydatně. Pomohou nejen s rozmístěním nábytku a představou o něm, ale také s barevností daného prostoru. Dobrou zásadou je nekombinovat více než dvě barvy na stěnách místnosti a třetí barvu využít na nábytek. Využívat můžeme i různé odstíny téže barvy.
Při zařizování interiéru se řídíme citem, zařízení by mělo odpovídat potřebám uživatelů, kteří se zde mají cítit opravdu jako doma. Styl i doplňky si pořídíme podle toho, co nám vyhovuje. Je však třeba varovat před unáhleným nákupem některých dekorací, které se mohou brzy okoukat anebo těch, které postrádají funkčnost.
Dále je třeba mít na paměti, že design obytných prostor vždy souvisí s charakterem stavby a jeho architekturou.
Místnosti mají vždy vytvářet jednotný celek, nemělo by se v nich nacházet nic, co nám tam nevyhovuje, co do celku nezapadá. Je dobré snažit se o vytvoření rovnováhy barev. Můžeme zvolit barvy kontrastní například černou a bílou nebo naopak souhru různých odstínů jedné barvy. Velmi dobře působí také opakování týchž barev na různých předmětech v prostoru.
Pohřebujeme-li prostor rozčlenit, využijeme k tomu stylový paraván anebo posuvnou japonskou stěnu. Existují i závěsné stěny na konzole z bambusových dílců nebo z platových výlisků.
Designové bydlení: inspirativní fotogalerie
Při zařizování interiéru bychom si měli umět i pohrát například s vtipným detailem, můžeme si zkusit i určité experimentování. Pěkný odpadkový koš s motivem květin může hezky oživit fádní kuchyňský kout. Nápaditá dekorační lampička může vytvořit příjemnou dominantu na komodě u zdi. Možností je zkrátka mnoho.
Pamatujeme na další zásadu, že méně je někdy více. Dáme prostor solitérním interiérovým kouskůma necháme je vyniknout například na pozadí bílé stěny. Atypické prvky v designu vyniknou také pouze za určitých okolností, mějme to tedy na paměti.
Interiérové dveře – inspirativní fotogalerie
Zařízení tvořící základ místnosti by mělo být barevně neutrální, totéž platí i o výmalbě. Volíme vždy buďto ze studených nebo z teplých tónů. Toto rozdělení respektujeme a vždy vybíráme pouze z jedné skupiny barev. Neutrální by měla být také podlaha, ať už je z jakéhokoli materiálu. Pouze při volbě dlažby do stroze zařízené chodby či haly můžeme trochu popustit uzdu fantazii a přidat na vzoru.
Neutrální pohovka či lůžko v ložnici se dá levně a přitom skvěle oživit barevnými a vzorovanými polštáři. Je to rozhodně snazší než zvolit divoký potah na pohovce a pak k němu těžko hledat doplňky.
A na závěr malý tahák, jak dokázat dobře sladit různé materiály. Poskládáme k sobě všechny vzory a materiály, které hodláme v daném interiéru použít. Zda se k sobě vzory a materiály hodí či nikoli, to uvidíme takřka okamžitě, budeme-li je mít takto pohromadě.
Navrhování interiéru se dále věnujeme v článku: „Jak si správně navrhnout koupelnu“.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: hdw.eweb4.com, viahouse.com, muellerdesigninc.com, img.hotelpictures.info, themaisonette.net, homenewdesign.com, wallpaper.ototrucks.com, onarchitecturesite.com, modernhomes.info, messagenote.com, trendszine.com, newdesigning.com, guildfordinteriors.com.au, talkinterior.com, modernhometoday.com, designparagon com, interior-create.blogspot.com
Publikováno: 18. 2. 2013, Autor: