Pokud si všimnete, že váš mazlíček stále prudce vrtí hlavou a snaží se vytřepat uši, případně si často uši drbe zadní packou, zbystřete! Pravděpodobně ho trápí zánět zvukovodu, a to je nejvyšší čas, vydat se na veterinu.
Záněty zvukovodů(otitída)jsou velmi běžné u psů, kteří tráví většinu času na zahradě, u psů s klopenýma ušima (kokršpaněl, kavalír King Charles španěl, baset, retrívr), stenózou (zúžením) zvukovodů anebo u psů s relativně vyšším množstvím žláz a chlupů ve zvukovodech. U těchto psů je výskyt jak akutních, tak i chronických zánětů zvukovodů mnohem častější. Cizí tělesa (osiny v létě), neoplazie (nádory), ektoparazité (ušní svrab), hypersenzitivita (atopie, kontaktní nebo potravní alergie) jsou také v nemalé míře faktory způsobující u zvířat ušní infekty. Často se do ucha vašeho psa může dostat špína, prach, stéblo trávy, nebo jiný cizí předmět, které mohou být příčinou infekce v uchu psa.
Jak poznáte, že jde o zánět ucha
Pokud se u psa objeví časté drbání uší a klepání hlavou, může se jednat právě o otitídu z různých příčin. A pokud pejskovi z ucha vytéká páchnoucí maz, není už vůbec na co čekat. Pro odstranění infekce veterinář předepíše antibiotické ušní kapky. Důležitá prevence zánětu zvukovodu je pravidelné čištění uší. Ideálně čištění uší psů (v menší míře i u koček) by mělo probíhat celoročně, se zvýšenou intenzitou čištění v letních měsících. Ohledně přípravků pro čištění uší psů a koček a návodu, jak správně ouška čistit, se vždy poraďte se svým veterinářem.
Jak psovi pravidelně čistit uši
Uši bychom měli pejskovi čistit asi 1x týdně, ale pokud má uši viditelně čisté a ani nejsou nepříjemně cítit, čistit je nemusíme. Nejčastěji se uši čistí vatovou tyčinkou, není to však zrovna ta nejlepší metoda. Tyčinkou většinu mazu jenom zatlačíme dovnitř ucha. Daleko vhodnější je použití ušních kapek pro psy, které nečistoty rozpustí a ty pak samovolně z ucha odtečou.
Publikováno: 18. 3. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce