reklama

Radiátory jako umělecké dílo

S příchodem podzimu a zimy se vždycky naše pozornost začíná více upínat k vytápění a topným tělesům. Smažíme se na vytápění ušetřit, ale také často pořizujeme nová topidla, jelikož ta stará už dosloužila. My jsme se rozhodli vám v dnešním článku nabídnout doslova přehlídku designově dokonalých radiátorů, které svým neobvyklým a zajímavým vzhledem často připomínají spíše umělecká díla vystavená na zdech jako v galerii než ryze funkční topidla.

Už je to poměrně dávno, co začala vznikat topná tělesa, která neplnila striktně pouze svou praktickou funkci, ale u nichž se začalo ve zvýšené míře také dbát na design. A právě díky, tomu, že tento trend ve vývoji topných těles stále pokračuje, mohou se tato tělesa stát bez obav výrazným interiérovým doplňkem, který zcela jistě dokáže pozvednout celkový vzhled našich bytů a domů.

Nejsou to tedy jen moduly vhodné do koupelen, ale do všech místností moderních bytů. Již dnes je na trhu doslova nepřeberné množství modelů, z nichž vybere doslova každý, a to nejen podle designu svého bytu, ale i podle svých osobních preferencí. Na současném trhu můžete vybírat z radiátorových modelů v provedení nerez, mosaz, litina, sklo, dřevo, setkáte se i s radiátory s plastovým povrchem. Materiálově jsou při tvorbě radiátorů designéři poněkud omezeni, ve tvorbě s ohledem na tvary a linie nikoli. Pustili se doslova hravě i do tvorby radiátorů určených do dětských pokojů, které zároveň plní funkci magnetické tabule anebo jaké si nástěnky či směrovek na rozcestníku.

Radiátory jako umělecké dílo
Radiátory jako umělecké dílo (Zdroj: )
Radiátory jako umělecké dílo
Radiátory jako umělecké dílo (Zdroj: )
Radiátory jako umělecké dílo
Radiátory jako umělecké dílo (Zdroj: )

Někteří designéři vsadili i na touhu lidí experimentovat, a tak dali zákazníkům na výběr z mnoha velikostí, tvarů, forem a materiálů tak, aby si každý dokázal vybrat takový „umělecký“ kousek, který bude jeho vkusu nejbližší. Hráli si i s liniemi, a tak vznikly tvary, které se dají volně sestavovat a jejich pomocí pak vytvářet například nejrůznější mozaiky.

V přehršli designérských nápadů tak naleznete radiátory ve tvaru kancelářských sponek, olympijských kruhů či včelí plástve. Do koupelny si můžete pořídit radiátor z karbonové oceli z designérské dílny Francesca Lucceseho, který vytvořením ohybů v radiátorovém tělese získal i odkladný prostor na ručníky. Pořídit si můžete také retro kousek v bílé, červené nebo černé barvě anebo v provedení nerezová ocel vyzkoušet kruhový radiátor, jemuž dal pojmenování právě jeho tvar a říká se mu Hot Hoop a jeho tvůrcem je Paul Priestman. Radiátor je k dostání ve třech různých velikostech a má hloubku 24 cm. Snad jediné, co by nás mohlo odradit od nákupu těchto plně funkčních „uměleckých“ topných těles jsou jejich pořizovací náklady, které se pohybují v řádech desítek tisíc.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: edilportale.com, caleido.co.uk, francescolucchese.com, termoarredo.internicasa.it, francescolucchese.com, archello.com, media.tecnici.it, gradom.si, europlan.sk, archiexpo.com, muuuz.com, uniqueinteriors.co.uk, standard.co.uk, int.runtal.com, fluidforms.eu, runtal.it, uslikeyou.com, akvabutik.com, themodernstyle.com, bagnoidea.com, termoarredo.internicasa.it, paginearredo.it, giornoidea.com, architonic.com, viverlacasa.it, stylishradiators.com

Publikováno: 21. 10. 2013, Autor: