reklama

Jak zvětšit malou místnost?

Všichni už víme, že čím světlejší interiér je, tím větší působí. Jak ale do stísněných prostor ono kýžené světlo vlastně dostat? A když to nejde technicky provést na 100 %, existují nějaké alternativy?

Za nejdůležitější „nosič“ prosvětleného, zvětšovacího efektu, který do všedního interiéru vdechne trochu života, je vysoký nábytek. Lépe řešeno jeho odstranění. Pakliže máte stěny obestavěné vysokými skříněmi, policovými systémy, od shora dolů přecpanými knihami a dekoracemi anebo jestli se zdi ve vašem bytě dovolávají vzduchu pod nějakými, v moderním designu již absolutně mrtvými, nástěnnými koberci či rákosovými, tkanými či háčkovanými dečkami, dejte to jednoduše pryč. namísto vysokých skříní použijte nižší typy. Pakliže potřebujete hodně úložného prostoru, můžete si vypomoci nepravidelně rozmístěnými a na sebe řídce naskládanými úložnými boxy s dekorativními motivy.

Prostoru dodají určitý odstín také barvy. Nejde ani tak o to, zaplavit interiér zářivě bílou barvou a utopit ji co nejbělejšími doplňky v naprosté jednotvárnosti. Daleko veselejší, a přesto dostatek světla poskytující, jsou pastelové barvy v moderních colorblockingových sestavách. Velmi pěkně vypadají také pruhované motivy, kde se střídají dvě kontrastní barvy a pruhy na jednotlivých stěnách jsou na sebe kolmé – jednou horizontální a jednou vertikální.

Jak zvětšit malou místnost?
Jak zvětšit malou místnost? (Zdroj: )
Jak zvětšit malou místnost?
Jak zvětšit malou místnost? (Zdroj: )
Jak zvětšit malou místnost?
Jak zvětšit malou místnost? (Zdroj: )

Pokud máte „na tak malou místnost“ poměrně vysoké stropy, můžete si dovolit vymalovat strop stejnou barvou, jako stěny, což prostor opticky nafoukne. Pakliže však máte doma stropy nižší, vždy volte o 2-3 odstíny světlejší barvu, nežli tu, kterou aplikujete na stěny interiéru.

Veškerý nábytek, vybavení a osobní věci se stávají v případě garsoniér a velmi malých bytů skutečnou výzvou, a to i pro opravdové profesionály. Řešení nabízí vestavěné skříně, kam se uskladní rozměrné osobní věci, nástroje na úklid apod. Ostatní drobné předměty lze šikovně rozmístit do originálních nástěnných policových systémů, anebo do ukrytých úložných prostor. Ty jsou zpravidla součástí sedacích souprav, konferenčních stolků anebo křesel.

Je jasné, že byty 1kk, 1×1 neboli klasické garsonky jsou jednoduše zamýšleny jako bydlení pro takzvané singles, čili nezadané, jako startovní bydlení po studiu anebo eventuálně pro samostatně žijící seniory. Aby se obyvatelé maličkých obydlí ze stísněných prostor nezbláznili, je skutečně důležité, aby prostor v němž žijí neustále zvelebovali a přeměňovali jej tak často, jak jen to je možné. Malý prostor prostě rychle lidskému oku zevšední.

Lucie Sýkorová

Foto: designarthouse.com, hotstyledesign.com, curbly.com, homedesignslover.com, freshome.com, windsorstar.com, skimbacolifestyle.com, pedantique.com, betterdecoratingbible.com, theguardian.com, ideastosteal.com, homeideasmag.com, inthralld.com, gemmbook.com, 650sqft.com, decoist.com, homeinspir.com

Publikováno: 23. 10. 2013, Autor: