Možná, že byste si zprvu mohli myslet, že se jedná o nějaké občasné výjimky anebo vzácné případy. Pravdou ale je, že ne zcela symetrické interiéry jsou více, nežli běžné. Je asymetrie v interiéru nedostatkem a pokud ano, jak jej řešit?
První dojem
Při prvním vstupu do asymetrického interiéru si nesouladu poměrů jednotlivých rozměrů v bytě nebo domě možná ani nevšimnete. Při tom druhém už ale zcela jistě ano. Zkuste se proto při výběru nového domova rovnou podívat přes drobnohled právě na to, jak je interiér rozměrově řešen a zda mu někde nějakých pár centimetrů nechybí anebo nepřebývá- Pokud protilehlou stěnu před vámi vnímáte tak, jakoby byla příliš blízko, přičemž boční stěny jsou od sebe mnohem vzdálenější, prověřte si tento subjektivní dojem, možná vás vaše intuice nešálí. Pokud tuto asymetrii objevíte až při rekonstrukci vašeho domova, řešení je nasnadě. Kresbu dřevěné podlahy, nebo pruhovaný koberec položte kolmo na protilehlou stěnu, čímž tuto stěnu můžete snadno opticky oddálit.
Jiný typ
Asymetrie může mít mnoho podob. Pokud se ocitnete tváří v tvář interiéru s příliš úzkým sevřením stěn, které, jako by na sebe vzájemně tlačily, využijte žíhání na tapetových vzorech anebo jej vytvořte malbou, pomocí barevné kombinace tón v tónu. Parket položte kolmo na delší boční stěny, nikoliv rovnoběžně. Tímto malým trikem se boční stěny od sebe oddálí.
Interiéry jako hranolky
Existují také interiéry, které bychom mohli nazvat zcela atypicky řešenými – pokud se potýkáte s neduhy, které skýtá interiér ve tvaru hranolky, tedy s malou obytnou plochou a nepřiměřeně vysokými stropy, nezoufejte. I z takového paskvilu lze udělat pohodlné a moderní bydlení. Pro snížení méně giganticky vysoko umístěných stropů mnohdy postačí, pokud tapety anebo výmalbu ukončíme několik desítek centimetrů pod jejich linií. Máte-li doma skutečně „chrámové“ stropy, vyžeňte svou obytnou plochu do výšky a vytvořte si, třeba i několikaposchoďový, soukromý mrakodrap. Minimalistické kovové anebo dřevěné schodiště, například točité, je velice moderní a interiér nikterak nezatíží. Samotné patro lze vybudovat v tradičním, dřevěném provedení, ale také z kovu anebo třeba tvrzeného skla, či stále populárnějšího, neopracovaného betonu. Tak si snadnou můžete ze svého skromného bytečku vytvořit loft, jako z newyorského předměstí.
Lucie Sýkorová
Foto: Homedit.com
Publikováno: 24. 7. 2014, Autor: