reklama

Mezonetové bydlení se schody

Mezonety jsou aktuálně velmi populární alternativou bydlení. Jsou mladistvé, prostorné, sexy a interiérový design se na nich vždy dokonale vyřádí.

Bez schodů to nejde

Mezonetový byt znamená pro jeho majitele život, rozdělený do „přízemí a horního patra. Tento druh bydlení totiž nese specifika využití prostoru, vyhnaného do výšky, odborně nazývaného výrazem „vertikalita“. Proto je třeba při zařizování nebo už při samotné koupi mezonetu, myslet hlavně na vkusné a pohodlné schodiště. Minimální šíře dostatečně bezpečného schodiště by neměla mít méně, nežli 100 cm šířky, nejen kvůli bezpečnosti obyvatel mezonetu, ale také pro účely manipulace s nábytkem při jeho zařizování je výhodnější, má-li schodiště dostatečnou šíři. Neméně je pak podstatný i tvar schodiště.

Jaký typ schodiště

Ať už s podestou nebo bez ní vám, zalomené schodiště, na délku zabere méně místa, ale o to více je zalomené schodiště náročné na šířku. Je to způsobeno jeho konstrukcí, která je trochu komplikovanější. Přímé schodiště má nejjednodušší skelet a může vést podél zdi. K jeho instalace však potřebujete dlouhou chodbu, nebo jinak protáhlý prostor. Jde o to, že jedno rameno přímého schodiště musí přepažit výškový rozdíl dvou a více metrů. Tento typ je ale každopádně jedním z nejpohodlnějších. Pokud má byt menší užitnou plochu, mnohdy se uchýlíme ke schodišti točitému, které však přece jen představuje zvýšené nebezpečí pádu.

Mezonetové bydlení se schody
Mezonetové bydlení se schody (Zdroj: )
Mezonetové bydlení se schody
Mezonetové bydlení se schody (Zdroj: )
Mezonetové bydlení se schody
Mezonetové bydlení se schody (Zdroj: )

(Ne)Příjemnosti mezonetových bytů

Hlavní milou vlastností mezonetových bytů je hlavně dokonalý dostatek soukromí, spočívající v separaci privátní části bytu do horního podlaží, od společenské místnosti v dolní části mezonetu. Tento kreativní druh bydlení se hodí pro všechny, kteří touží uplatnit v nestandardním prostoru vlastní nápady a aplikovat vlastní styl. Silný potenciál a osobitost mezonetových bytů mohou také umocnit s tímto bydlením související, velká střešní okna, či dokonce terasa s překrásným výhledem. Krása a pompéznost mezonetového prostoru může však být vykoupena malými zapeklitostmi, na které je třeba myslet již při koupi, či výstavbě. Mezi takové neduhy patří například tepelné podmínky v podkrovních prostorách, které jsou přímo závislé na kvalitě zateplení a stavu střechy. Již při přípravě projektu je třeba myslet na účinnou tepelnou izolaci, která v létě ochrání příbytek před přehříváním a v zimě naopak před chladem. Pokud se chystáte na přestavbu jednopodlažního bytu na mezonet, přizvěte si k rozhodování statika. Ten musí posoudit nejen stav střechy, ale i stav celkové konstrukce domu.

Lucie Sýkorová

Foto: Homedit.com

Publikováno: 21. 8. 2014, Autor: