Bohužel plísně jsou dnes takřka všudypřítomné. Nejsou tedy zdaleka jen problémem starých chalup a domů ale i novostaveb a bytů. Dobrou zprávou je však to, že je můžeme pomocí speciálních nátěrů zastavit. Nejdůležitější je však odhalit důvod jejich vzniku.
Odstraňte příčinu vzniku plísně
Ve všech případech jednoznačně platí, že ani sebelepší nátěr problém s plísní sám o sobě nevyřeší. Nezbytně nutné je odstranit příčinu vzniku plísně, což bývá převážně vlhkost anebo nedostatečná tepelná izolace. Potom je dlouhodobým řešením fungicidní penetrace a protiplísňový malířský nátěr.
Kdy není třeba shánět odborníky
Ne vždy je třeba na plíseň ihned povolávat odborníky a dožadovat se specializovaného zásahu. Například na likvidaci plísně v rohu koupelny nebo chodby opravdu není třeba shánět odbornou firmu. Savo použijte jen k bezprostřednímu odstranění vzniklé plísně. Jako krátkodobé řešení má Savo úspěch. Skvrny je nutné pečlivě odstranit. Na sekání, bourání či dokonce podřezávání zdí, či zateplení fasády už ale odborníky rozhodně přizvěte. Dlouhodobé užívání Sava může mít i opačný efekt. V omítce se po odpaření vody vysráží sůl a právě její vysoká koncentrace podpoří opětovné vlhnutí zdi, což může vést znovu k tvorbě plísní.
Většinou je třeba radikální přístup
Nejlepším a nejspolehlivějším způsobem, jak se zbavit plísně v domácnosti, je kombinace výše uvedených kroků a rovněž přijetí dalších opatření, která mají za úkol omezit výskyt vlhkosti v domě či v bytě. Příliš vysoká vlhkost a chlad a také nedostatečné proudění vzduchu jsou zásadní příčiny vzniku plísní v domácnostech. Promrzání obvodového zdiva k nim ještě více přispívá. Pak už následuje kondenzace vodních par na vnitřní straně studených zdí a plíseň má zelenou. Prostupující vlhkost a její kondenzace může mít však příčinu i ve špatném odizolování od zvýšeného terénu. Růst plísně a její opakovaný výskyt je tedy možné ve výsledku potlačit jen zateplením fasády, nebo dostatečnou hydroizolací, případně odstraněním další příčiny zatékání.
Snížení celkové vlhkosti v interiéru je prvním krokem
I tehdy, pokud se rozhodnete zůstat jen u některého z nátěrů, je nutné snížit v bytě vlhkost. Přitápějte, ale také větrejte, použijte klidně i doplňková topidla, a větrák můžete použít i v zimě. Souběžně s větráním pak využijte i chemické přípravky.
Protiplísňové malířské nátěry
Ve všech speciálních protiplísňových malířských nátěrech je obsažena biocidní látka. Ta má za úkol ničit většinu plísní, ale také řas a případně i mechů. Při použití doporučené koncentrace uvedené na obalu každého výrobku není třeba se obávat případných zdraví škodlivých účinků těchto látek. Speciální malířské nátěry vytvářejí do jisté míry také izolaci. Mají totiž schopnost zvýšit povrchovou teplotu jimi ošetřených ploch. Na svém povrchu vytvoří vrstvu neprodyšnou pro vodní páry a nepropustnou pro vodu. Ke speciálním nátěrovým hmotám řadíme například Primalex Mykostop. Některé fungicidní přípravky je možné přidávat do běžných nátěrových hmot.
Proti plísním je třeba bojovat všemi prostředky, neboť plísně nejsou jen na pohled velmi odpudivé, mají i velmi škodlivý vliv na naše zdraví, uvolňují své spóry do ovzduší, které dýcháme. Proto bojujte s plísněmi již při prvních náznacích jejich vzniku.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: purepropertycare.co.uk, dampproofingcyprus.com, protectahome.co.uk, premier-heritage.co.uk, thermoindustry.com, cse.org.uk, wisepropertycare.com, thebartonmillerstale.blogspot.com
Publikováno: 21. 10. 2014, Autor: