Valná většina z nás, především těch, kteří bydlí v panelových domech má kromě hlučných sousedů, nedostatku soukromí a nepořádku na chodbě ještě jeden velký problém a to věčný nedostatek místa. Naštěstí pro nás se světoví designéři vrhli kromě módy také na nábytek a vytvořili celou řadu zajímavých kousků, které se vám pohodlně vejdou i do sebemenšího bytu.
A vám bude stačit jediné – jen si vybrat ten, který se bude hodit právě do toho vašeho. A vybírat je opravdu z čeho, k dispozici máte nábytek na kolečkách, skládací nebo vestavěný nábytek.
Nábytek na kolečkách
V malém bytě nejvíce bojujeme se spaním a umístěním nábytku. Dnes už nemusíte, vyzkoušejte nábytek na kolečkách. Díky velké kreativitě obchodních domů se již nemusíte vůbec bát, že bude působit neútulně nebo nápadně připomínat vaší pracovní kancelář. A co víc, díky mobilitě s nábytkem můžete volně pohybovat přesně podle vašich potřeb. Přijde vám návštěva a potřebujete velký prostor k sezení a tanci? Žádný problém! Jednoduše odšoupnete komody, křesla, pohovku i konferenční stolek do druhého pokoje. Zvládnete to sami a nemusíte se zdržovat vyskládáním všech věcí ze skříní. Pořídit si můžete klasický nábytek v dřevěném provedení, ale také velmi zajímavé designové kousky z barevného plastu, které každý byt rozzáří a dodají mu punc originality. Docela určitě se nemusíte bát ani plastových poliček a komod.
Nábytek, který se skládá
Jediné skládací kousky nábytku, které si pamatuji z dob svého dětství, byl stůl, který měla babička a který rozkládala pouze při slavnostních příležitostech, kdy se sešla celá rodina a prostírala jej slavnostním servisem, ze kterého po každém takovém obědě jeden vzácný kousek ubyl a lehátko, na kterém jsme právě u babičky tak často spali. Hromada pérek a kovová konstrukce s pevnou látkou, která se ráda trhala a vůbec celé lehátko se skládalo vždycky v tu nejnevhodnější chvíli, zpravidla když se na něm konečně člověk pohodlně uvelebil.
Skládací stoly sice prošly menšími úpravami, především co se materiálu a vzhledu týče, ale jejich princip je dodnes zachován. Jednoduše je můžete rozložit, když zrovna čekáte více strávníků a pak zase složit a tím šetřit místo. Z prostorné 120 centimetrové desky tak rázem máte pouhou čtvrtinu. Do těch nejmenších prostor se hodí stoly, které se skládají celé. Bývají přimontovány ke zdi a je možné je po jídle celé sklopit, aby nezabíraly místo. Další variantou jsou stoly, které složíte a uklidíte třeba za skříň. Tento typ stolů bývá navíc stohovatelný, takže je hojně využíván třeba na terasách a zahradách při velkých oslavách. Skládat můžete kromě stolů i židle a vůbec to neubírá na jejich kvalitě nebo vzhledu.
Novinkou na trhu jsou židle nafukovací, v nichž si opravdu dobře posedíte, neboť mají i opěradlo. Asi úplně nejvíc trendy je v současné době nábytek z dílny holandského bytového architekta Louwriena Kapteina. Ten vymyslel nábytek, který lze složit a zavřít. Je vyroben z překližky, dřeva a oceli a skládáním desek si z něj sestavíte třeba pracovní stůl i se židlí nebo knihovnu. Pérová lehátka byla nahrazená velkými postelemi, které jsou nezbytně nutné pro pohodlný a kvalitní spánek, ale jsou přes den často zatracovány pro svou mohutnost a neskladnost. To je také minulostí. Na trhu jsou k dostání zcela běžně postele, o něž přes den ani nezakopnete. Můžete je totiž sklopit a v pokoji pak vypadají jako skříň. Dětem pořiďte vysouvací postele, kde z horního lůžka vysunete druhé. Skládat a zavírat můžete také třeba i dílnu, nebo pracovní koutek.
Vestavěný nábytek
Vestavěný nábytek je asi nejznámějším úsporným nábytkem, s nímž se v našich domovech setkáváme již celá desetiletí. Pravda, dříve jsme jej měli možnost vidět spíše v chodbách, dnes se propracoval i do ložnic a dětských pokojů, kde nejen šetří místo, ale nabízí také velké množství úložných prostor. Velmi zajímavým prvkem jsou třeba vestavěné knihovny pod schody nebo na chodbách, kde by jinak zely stěny prázdnotou. Nespornou výhodou vestavěného nábytku je možnost vpasovat jej i do toho nejméně vhodného místa, nevýhodou je nutnost výroby na míru, leckdy také vyšší pořizovací náklady, než u běžných skříní nebo knihoven a také nemožnost jej stěhovat z místa na místo podle momentální nálady.
Petra Martišková
Foto: modernworldfurnishdesign.blogspot.co.uk, modernworldfurnishdesign.blogspot.com, homesdir.com, interiorclip.com, freshome.com, modishspace.com, decoist.com, apartmenttherapy.com, fslide.com, homedesignspins.com, bradysantos.com, telaveo.com, housearchitectures.com, axsoris.com, laurieflower.com, interiormatter.com, bright-journey.com, bs2h.com
Publikováno: 4. 5. 2015, Autor: