Máte doma někoho, kdo vyniká v tvůrčích pracích? A rozčilují vás rozdělané kreativní projekty, které se neustále povalují po jídelním či konferenčním stole? Možná je načase umělci vytvořit ideální prostor, kde nebude rušen a nebude rušit.
Neuklízejte kreativce do kumbálu
Varianty, jak vyřešit prostor pro vášnivého kreativce závisí na dispozicích obydlí. Ideální variantou je věnovat na tvůrčí práce samostatnou místnost. Takový luxus ne každý má, i tak můžete takový prostor vytvořit. Cílem by především měla být minimalizace nepořádku v domácnosti.
Většina uměleckých projektů vzniká déle než pár hodin a rozdělaný projekt by neměl v domácnosti překážet. Výhodné je místo v blízkosti koupelny či kuchyňského dřezu. Důležité je mít poblíž tvůrčího koutku okno. Oceníte jej nejen díky přístupu denního světla, ale i v případě potřeby větrání odéru lepidel, barev a laků. Využívá-li kreativec k tvorbě pájky či lepicí pistole, musí být v okolí pracovní plochy přívod elektřiny.
Základem je pracovní stůl
Pracovní deska by měla nabízet dostatek místa, což závisí na typech výtvarné činnosti. Například k výrobě mozaiky či k olejové malbě bude zapotřebí větší plocha než k vyšívání. Stůl by měl být dostatečně vysoký a měl by disponovat odolným povrchem. Můžete dokoupit speciální řezací podložku, která se po proříznutí opět zcelí. Seženete ji například v nabídkách pro patchwork.
U dětí a studentů se často o speciálním prostoru pro tvorbu nepřemýšlí. Rizikem jsou však neustálé dohady o rychlém ukončení a uklizení tvořených děl, aby byla plocha čistá pro školní přípravu. Zejména u menších dětí se tomuto problému nevyhnete ani při důkladném pokrývání stolu novinami a igelitem. Nechcete-li neustále důkladně omývat stůl od kapiček lepidla a rozsypaných flitrů, zauvažujte například o stolu ve tvaru L. Dítě tak může mít vymezený prostor pro školní práce a i pro vlastní výtvarnou činnost. Variantou je sklopný stůl či sekretář, který po skončení práce zvednete a nepořádek zmizí.
Tvůrce stráví nad svým dílem poměrně dost času a je tedy potřeba dbát i na výběr vhodné židle a osvětlení. Volba správné židle bude záviset na stylu práce. Pokud má kreativec pracovní plochu vyvýšenou a raději při činnosti stojí, postačí barová židle nebo klekátko. Nicméně i pro klasickou židli k sezení volte takový typ, se kterým se lehce manipuluje a nepřekáží. Robustní kancelářské židle nejsou právě ideální. K nasvícení pracovní plochy pak vybírejte lampu, jejíž stínidlo nepropouští světlo – vyvarujte se tedy látkovým stínítkům. Lampa by měla mít i dostatečně dlouhé rameno, které umožní svítit v úrovni hlavy tvůrce.
Myslete na odkládací prostor
Náruživý kreativec, ale i jeho blízcí ocení dostatečné množství boxů na ukládání pomůcek a náčiní. Jen tak docílíte, že vaše úpěnlivé prosby o nastolení a udržení pořádku budou alespoň částečně vyslyšeny. Není nutné nakupovat nové plastové boxy, velmi dobře vám poslouží krabice od bot, čajů či kosmetických přípravků.
U menších krabiček bude nutné jejich zpevnění, abyste předešli nechtěnému vysypání obsahu. A pokud si potrpíte na vzhled úložných krabic, můžete je polepit zbytky balicích papírů či látek. Pro organizaci kreativních potřeb využijete i nepotřebné zavařovací sklenice. Používáte-li v kuchyni papírové utěrky, můžete po vyčerpání role využít kartonové ruličky k namotání rozmanitých stuh, provázků, krajek či gum.
Boxy by měly být po ruce. Pro ušetření místa je vhodné vyřešit pro jejich umístění vertikální pozice, tedy poličky či sestavu skříněk. Případně se bude hodit pojízdný regál, který snadno po ukončení práce odvezete do rohu či pod stůl. V kreativním koutu by neměla chybět nástěnka pro nové nápady a inspirace. A neměli bychom zapomenout na potřebu dosychání výrobků barvených, lepených či lakovaných. I pro ně bude nutné vyřešit vhodné místo.
Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com
Publikováno: 3. 11. 2015, Autor: