Přírodní vzory obkladů jsou trendovým prvkem, k pokrytí stěn můžete využít rozmanité druhy imitací dřeva, kamene, mramoru či prostou cihlu. Přemýšlejte také, aby obklady svou strukturou a vlastnostmi odpovídaly funkci místnosti.
Obkládejte nejen koupelnu
Dekorativní keramické obklady se tradičně využívají v koupelnách a pracovních prostorech kuchyní. V současnosti se ale nabídka obkladů nevymezuje pouze na klasickou keramickou dlažbu. Nabídka obkladů imitujících přírodní materiály je široká a často nepoznáte rozdíl od reálné přírodniny, a to ani na omak.
Druhů interiérových obkladů mnoho druhů:
Sádrové obklady patří mezi nejoblíbenější. Vyrábí ze syntetické tvrzené sádry, která má vliv na nízkou hmotnost a pořizovací cenu, mají ovšem menší odolnost.
Betonové obklady se častěji používají na fasády při stavbě či rekonstrukci domu. Lze je použít i jako obklady do interiérů.
Cihlové obklady se vyrábějí na bázi lehčené plně probarvené pískové směsi, cementu, barviv a pojiv a jsou dokonalou imitací cihly. Častěji se s nimi setkáváme na na fasádách domů, do interiéru vnesou zajímavý industriální prvek.
Kamenné obklady si na nic nehrají, jsou autentické a do interiéru vnesou nejen vzhled, ale skutečný pocit. Nevýhodou je jejich vysoká cena.
Panely ze dřeva jsou skutečnou výzvou pro nekonečnou tvořivost architektů a designérů s možností různého použití nejen jako obklady stěn. Opět patří do kategorie těch dražších. Přístupnější variantou jsou velkoplošné dýhované desky. Tím ale výběr nekončí, obkládat můžete prkny, palubkami, laťovkami, dřevotřískou typu DTD, OSB atd. atd.
Keramické obklady také rozšiřují působnost i na stěny obytných místností. Dokážou skvěle imitovat přírodní povrchy. V nabídce je nepřeberná škála vzorů, barev i povrchů – rozhodnete se pro hladké, strukturované, lesklé, matné nebo lapované?
Pokud se nebojíte inovací, můžete použít jakýkoli materiál, který máte na podlaze – vinyl, marmoleum, PVC.
Tipy na použití v interiéru
Při výběru materiálu, barevného odstínu a vzoru uvažujte v kontextu celé místnosti. Není nutné volit jiný typ krytiny na podlahu a stěny. Rozhodnete-li se pro „protažení podlahy až na stěnu“, můžete si dovolit výraznější nábytek a doplňky.
Obklady také poslouží pro narušení jednotné výmalby a prostor oživí. Zajímavě funguje použití výrazného vzoru na jednu stěnu a zbytek pokoje vymalovat nenápadnou barvou.
Zajímavým obkladem stěn můžete vyřešit potřebu tepelné či zvukové izolace. I to je důvod, proč se rozšířilo používání různých obkladů stěn do obývacích pokojů či ložnic.
Tip Living.cz: Příjemným trendem v dekorativních obkladech je i takzvaný patchwork, kdy se zajímavě kombinují rozmanité obkladové desky.
Příležitost pro kutily
Dekorativní obklady jsou i v nabídce hobby marketů a ve většině případů se pyšní jednoduchou instalací. Před jejich nákupem je však důležité zvážit, v jakých prostorech chcete obklady mít a na jaký typ stěny budete materiál instalovat. Cihlové či betonové zdi zátěž materiálu zvládnou, uvažujete-li o zvelebení sádrokartonové či umakartové příčky, raději se obraťte na specialistu.
Chcete-li se do obkládání stěn pustit sami, bude pro vás zřejmě rozhodujícím kritériem i náročnost na tvarování materiálu. Při obkládání vymezeného úseku, budete nuceni obkladové prvky ořezávat. U obkladů z betonu, přírodního kamene či dřeva je tvarování náročnější, než u obkladů sádrových. Ačkoli jsou sádrové obklady cenově dostupnější a lehce se s nimi pracuje, nehodí se do místností s teplotními či vlhkostními výkyvy. Podle typu obkladového materiálu bude nutné volit vhodná pojiva.
Než se pustíte do práce, nechte si u prodejce vypracovat grafický návrh. Požádejte o vzorky, prohlédněte a důkladně si je osahejte až doma. Tam s nimi budete žít a jen tam máte šanci odhadnout, zda se k vám opravdu hodí.
Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, Rako, Stegu
Publikováno: 27. 11. 2015, Autor: