reklama

3 dobré rady, jak na domovní elektroinstalaci

Jaro se blíží, což pro mnohé znamená čas rekonstrukcí a stavebních prací. Pokud i pro vás nebude hudební kulisou k jaru zpěv ptáků, ale spíše hluk míchačky, pojďte se podívat, na co si dát pozor při řešení elektrických rozvodů a domovní elektroinstalací.

Spontánnost někdy není na škodu, ale u domovní elektroinstalace se rozhodně vyplatí plánovat dopředu. Pečlivě si rozmyslet rozmístění vypínačů a zásuvek v závislosti na vybavení místnosti může ušetřit čas i zbytečné starosti. Ačkoliv je osazení zdi elektroinstalací poměrně individuální záležitostí, i zde platí určitá pravidla, kterými bychom se měli řídit.

1.  Umístění vypínačů a zásuvek

Vypínače se z praktického hlediska umisťují většinou hned vedle dveří ve výšce asi 120 cm (měřeno od podlahy ke středu vypínače). Zásuvky se standardně osazují do výšky asi 20 cm, ale v případě jejich umístění nad pracovní plochou kuchyňské linky nebo stolu platí přibližně stejná výška osazení jako pro vypínače.

Domovní elektroinstalace: vypínače se z praktického hlediska umisťují hned vedle dveří ve výšce asi 120 cm
Domovní elektroinstalace: vypínače se z praktického hlediska umisťují hned vedle dveří ve výšce asi 120 cm (Zdroj: archiv OBZOR Zlín)

2. Instalační krabičky

Důležité jsou také instalační krabičky pro usazení strojků a vodičů do omítky – těch existuje velké množství. Mohou být kulaté, hranaté, různě veliké, vícenásobné i rozdílně hluboké. A právě hloubka hraje při jejich usazování hlavní roli, jelikož podléhá typu vybrané elektroinstalace. „Pro klasické přístroje domovních vypínačů a zásuvek se nejvíce užívají krabice hluboké 30 nebo 42 mm. U přístrojů se speciální funkcí, jako je například zásuvka s přepěťovou ochranou, se však musí počítat s montážní hloubkou minimálně 50 mm,“ upozorňuje Marek Beneda, obchodně technický poradce společnosti Obzor Zlín. Kvůli šíři sortimentu a častým změnám v elektroinstalaci je lepší instalovat rovnou hlubší krabice, abyste v případě změny nemuseli zasahovat do již hotové stěny.

Domovní elektroinstalace: pro klasické přístroje vypínačů a zásuvek se nejvíce užívají krabice hluboké 30 nebo 42 mm
Domovní elektroinstalace: pro klasické přístroje vypínačů a zásuvek se nejvíce užívají krabice hluboké 30 nebo 42 mm (Zdroj: archiv OBZOR Zlín)

3. Zásuvky a vypínače u vodních zdrojů

V blízkosti vodních zdrojů byste si měli dát pozor zejména na dostatečnou vzdálenost umístění zásuvek a vypínačů – dle normy by tato vzdálenost od vodního zdroje měla činit minimálně 60 cm.

Domovní elektroinstalace: dle normy by vzdálenost zásuvek a vypínačů od vodního zdroje měla činit minimálně 60 cm
Domovní elektroinstalace: dle normy by vzdálenost zásuvek a vypínačů od vodního zdroje měla činit minimálně 60 cm (Zdroj: archiv OBZOR a Dřevojas)

Prima tip: rychlá přeměna vypínačů

Rádi experimentujete a milujete změny? Pokud kromě dekorací chcete obměňovat ve svém bytě i vzhled vypínačů, existuje snadné řešení. Někteří výrobci domovní elektroinstalace umožňují v rámci svých kolekcí měnit pohledové kryty vypínačů. Jedná se tedy pouze o kosmetickou změnu, strojek vypínače zůstává stejný. Příkladem je designová řada Decente, která pro své rámečky nabízí široký výběr z materiálů i barevného provedení. Ve svém interiéru tak můžete střídat lakované sklo v neutrálních, pastelových i sytých odstínech, dřevo v podání dubu, ořechu a mahagonu, kovy jako nerez a hliník či trendový beton.

Publikováno: 11. 3. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce