reklama

Velikonoční osení: Skořápkové květináčky s očkama

K Velikonocům svěží zelené osení patří. Co si letos trochu zaexperimentovat a vytvořit veselou alternativu tradiční jarní dekorace? Netradiční velikonoční osení ve skořápkových květináčcích s očkama zvládnete vytvořit podle našeho návodu hravě. A když místo obilí použijte řeřichu, tak tuhle velikonoční dekoraci můžete i sníst!

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co budete potřebovat na skořápkové květináčky

  • skořápky vajíček
  • kalíšky na vajíčka
  • výsevní substrát 
  • semena obilí (dají se koupit i přímo semena na velikonoční osení)
  • nalepovací očka

Jak budete postupovat při výrobě skořápkových květináčků

1. krok: do skořápky nasypte substrát

Pečivě očištěné a osušené skořápky od vajíček vložte do kalíšků na vajíčka a do nich nasypte trochu substrátu.

Substrát nasypte do skořápky
i (Zdroj: Publishers s.r.o.)
Substrát nasypte do skořápky

2. krok: vložte semínka do substrátu

Vložte několik semínek – neměla by být na sobě, ale vedle sebe a zasypte opět substrátem. Zasypejte vrstvou zeminy asi 2 cm silnou, jen jemně ji přitlačte a výsev je hotový. Zalijte, postavte skořápky na okno a počkejte, než se rostlinky začnou klubat na svět. Zelené osení vyklíčí a vyroste zhruba za deset dní od výsevu. Pokud roste příliš rychle, dejte ho na chladnější, ale světlé místo. Tam se růst zpomalí. Když s výsevem pokulháváte, nejprve semínka na jeden den namočte do teplé vody. Nabobtnají a rychleji vyklíčí. Pokud vyseté osení dáte na topení, také mnohem rychleji vyklíčí a poroste.

Do substrátu vložte semínka
i (Zdroj: Publishers s.r.o.)
Do substrátu vložte semínka

3. krok: na skořápky přilepte očka

Narašené zelené osení přeneste na stůl a skořápky ozdobte nalepovacími očky. Velikonoční dekorace s osením sice vydrží obvykle jenom po dobu svátků jara, pak rostlinky přerostou a přestane jim stačit výživa z malého množství substrátu. Ale i tak to stojí za vyzkoušení!

Tip:

Vysejte řeřichu zahradní  

Zbývá do Velikonoc už jen pár dnů? Vysejte řeřichu zahradní (Lepidium sativum)! Místo zeminy použijte vatu nebo buničinu, nechte ji nasáknout vodou a na ni vysejte semínka řeřichy v rovnoměrné vrstvě. V teple vyklíčí i do 24 hodin a 5 cm vysoká by měla být za 4 dny.

Zdroj informací: Publishers s.r.o.

Publikováno: 3. 3. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce