reklama

Co je dobré vědět při výběru koberce

Koberce v interiéru plní několik základních funkcí. Především pohlcují prach a nečistoty mnohem více než dlažba nebo plovoucí podlahy, dále při chůzi pruží, čímž tlumí hluk a zlepšují akustiku v místnosti. V neposlední řadě mají koberce také funkci estetickou. V bytě navodí útulnou atmosféru a dodají pocit komfortu. A jakým kritériím podřídit výběr při pořizování nového koberce?

Celoplošné koberce je důležité vybírat především podle předpokládaného stupně jejich zatížení. Životnost koberce je totiž daná poměrem množství vláken k výšce vlasu koberce. Dalším kritériem pro výběr je i materiál, z něhož je koberec zhotoven, tj. druh použitého vlákna. Mezi základní materiály patří syntetická vlákna (polyamid, polyakryl, polypropylen, nylon), tradiční vlna či hedvábí. Dalšími přírodními materiály používanými na výrobu koberců jsou kokosové vlákno, sisal a bavlna.

Pokud se detailně podíváme na užitné vlastnosti jednotlivých materiálů, z nichž si můžeme koberec pořídit, vidíme základní rozdíly mezi syntetickými a přírodními vlákny. Polyamidová vlákna jsou většinou dutá a mají velmi dobré optické i akustické vlastnosti. Polyamidový koberec má navíc velmi dobrou tvarovou paměť, schopnost znovu se narovnat. Vysokou kvalitu mají také koberce z polyakrylu. Polypropylenové koberce jsou cenově velmi příznivé, ale ve srovnání s polyamidovými se rychle ochodí. Nylonové koberce jsou mimořádně pružné a trvanlivé a také dobře odolávají špíně. Samozřejmostí jsou dnes i tzv. “nešpinivé” úpravy těchto druhů koberců.

Koberce: inspirativní fotogalerie

Co je dobré vědět při výběru koberce
Co je dobré vědět při výběru koberce (Zdroj: )
Co je dobré vědět při výběru koberce
Co je dobré vědět při výběru koberce (Zdroj: )
Co je dobré vědět při výběru koberce
Co je dobré vědět při výběru koberce (Zdroj: )

Luxusní koberce jsou většinou zhotovovány z tradiční vlny nebo hedvábí. Oba tyto materiály jsou oproti syntetickým vláknům méně odolné a mnohem náročnější na údržbu. Koberce z těchto materiálů mají ovšem svůj charakteristický vzhled a přirozenou krásu. Aby se zlepšily jejich užitné vlastnosti, kombinuje se často tradiční materiál se syntetikou (obvykle v poměru 80:20).

Důležitým kritériem výběru je také hustota vlákna. Pro všechny druhy koberců platí, že čím je vyšší počet vláken na metr čtvereční, tím je vyšší odolnost koberce proti oděru. Hustota vlákna tedy spoludefinuje životnost koberce. Nesmíme ale zapomenout ani na techniku konstrukce koberce.

Rozlišujeme čtyři základní druhy koberců, které se od sebe liší svojí technikou konstrukce: smyčkové, koberce s řezaným vlasem, tkané a ručně vázané. Smyčkové koberce nejsou stříhané, povrch koberce tvoří smyčky vlákna. Na trhu jsou k dostání ve dvou variantách: smyčka pravidelná a smyčka berberová nepravidelná, kdy smyčky nejsou ve stejné úrovni. Tato druhá varianta umožňuje velkou variabilitu dezénů. Smyčkové koberce obecně jsou velmi trvanlivé a hodí se i do namáhaných prostorů. Koberce s řezaným vlasem mají přepychový vzhled a jsou velmi příjemné na dotek. Na trhu je můžeme dostat v různých jakostech, barvách i cenových kategoriích. U tohoto druhu koberců musíme ale počítat s tím, že většinou zanechává stopy po krocích a má nižší tvarovou paměť než smyčkové koberce. Velmi působivé jsou koberce zhotovené z kombinace smyček a stříhaných vláken. Jejich konstrukce umožňuje vytvářet na povrchu koberců plastické vzory při zachování jednolité barevnosti, ale i vyhrát si s barvami a vytvářet originální barevné kombinace.

Koberec ale vybíráme především podle toho, zda se nám hodí do interiéru. A rozhodujícím kritériem v tomto případě je barva a vzor. Barvy ovlivňují nejen naši náladu, ale i vzhled celého pokoje. Tmavé barvy a výrazné vzory prostor opticky zmenšujíz a zútulňují, světlé barvy a nenápadné vzory prostor opticky zvětšují a nechají zase vyniknout v interiéru solitérnímu nábytku. Teplé barvy, jako červená, oranžová, odstíny žluté a hnědé, je lepší volit do místností orientovaných na sever a západ. Žlutá navíc celý prostor prosvětlí a dodá mu pocit „přítomnosti slunce“. Studené barvy, jako modrá, zelená a šedá, bychom měli volit do místností orientovaných na východ a jih, které pocitově zchladí. Důležitá je také intenzita odstínu jednotlivých barev. Syté a výrazné barvy na nás mohou působit i agresivně, nepříjemně. Pokud chceme v některých prostorách tohoto účinku dosáhnout, pak je vhodné je použít, jinak bychom měli volit spíše tlumené odstíny.

Publikováno: 18. 1. 2002, Autor: