Ať již chcete šetřit přírodu, či vaší kapsu, vždy se vám vyplatí se zamyslet nad spotřebou energií a zdrojů ve vašem bytě či domě. Dnes se podíváme na spotřebu vody. Pokud máte vlastní tip na úsporu vody v domácnosti, můžete se s ním podělit s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.
Může se vám zdát, že toto je stále omílané téma. Ale opak je pravdou, vodou se v našich podmínkách příliš nešetří a mnohé rodiny stále žijí v představě jisté „samozřejmosti a hojnosti“. Vždyť vody je a bylo vždy dost. Ale není tomu tak. Dovolím si malé odbočení. Např. v Mexico City, které má jako hlavní zdroj pitné vody Artézské studně pod městem, se potýká s vážným problémem, kdy přílišná míra odčepávání spodní vody má za následek poklesy půdy v celém městě. Uvádí se, že střed města poklesl již o deset metrů.
Přitom je zjištěno, že průměrný člověk spotřebuje 120 litrů vody denně a to přibližně 70% v koupelně a toaletě a zbývajících 30% při přípravě jídla. Voda je nejen vzácným přírodním zdrojem, ale také něco stojí. Zkusme se tedy podívat, kde bychom mohli bez nějakého sebeomezování pohodlně ušetřit.
Klasickým případem šetření v domácnosti je použití pákových baterii. Jejich použitím se zkrátí doba potřebná k nastavení požadované teploty a ušetří se tak až 30% vody.
Další výrazný rozdíl ve spotřebě představují návyky při mytí. Naplnění klasické vany vyjde přibližně na 100-150 litrů vody, přitom sprchování je o třetinu úspornější. Pořídíte-li si úspornou sprchu, můžete ušetřit ještě více.
Nemyjeme ovšem pouze sebe, ale třeba i nádobí. Pokud nemáte myčku, kde spotřebu vody příliš neolivníte, můžete si vybrat, zda mýt nádobí pod tekoucí vodou, či v dřezu a poté pouze opláchnout. Při mytí pod tekoucí vodou je spotřeba vody oproti druhému způsobu přibližně trojnásobná.
Klasickým evergreenem jsou pak kapající kohoutky a netěsnící záchody. Pár kapek či čurek vody nikoho jistě nezabije, ale spočítejte si někdy, kolik to činí za měsíc a jestli to stojí za to (např. 10 kapek za minutu znamená asi 150litrů za měsíc, tj. již jednou zmiňovanou plnou vanu).
A na závěr si dovolím uvést několik zdánlivě drobných tipů, jak ušetřit:
- Při čištění zubů je lepší si vodu natočit do skeničky, než ji nechat téci.
- K zalévání na zahradě je lépe používat deštovou vodu, která navíc neobsahuje chlór a má v sobě také více látek důležitých pro výživu rostlin než voda z vodovodního řádu.
- Pračky a myčky používejte jen při plném naplnění. Pokud se rozhodujete pro změnu přístroje, vybírejte mezi těmi typy, které již dokáží automaticky regulovat spotřebu vody na optimální hodnotu podle obsahu (řízení programů pomocí tzv. fuzzy-logiky).
- K splachování na záchodě lze namontovat regulaci. Není vždy nutné vyprázdnit celou nádržku vody.
Připadá vám toto jako zbytečně opakované téma? Je dobré si uvědomit, že nešetříte pouze přírodu, ale i vlastní peněženku. Je to podobné jako v automobilovém průmyslu, který také neustále hledá cesty jak snížit spotřebu pohonných látek. Zde už jsme si zvykli, že jedním z parametrů kvality auta je i jeho spotřeba.
Existují jistě další způsoby, jak rozumě šetřit s vodou, pokud máte vlastní osvědčený tip, můžete se s ním podělit se čtenáři v diskuzi pod článkem.
Publikováno: 25. 3. 2002, Autor: