Renesanční zámek Častolovice najdeme ve východních Čechách v podhůří Orlických hor ve stejnojmenném městečku. Jako tip na výlet rozhodně stojí za to. Kromě nádherného zámku s bohatou historií je tu k vidění ještě anglický park a rozsáhlá obora, kde potkáte nejen bílé daňky a jinou vysokou zvěř, ale i pštrosi Emu.
Na místě dnešního zámku stávala dříve vodní tvrz pánů z Častolovic, o níž máme písemné zmínky již z roku 1342. Tato vodní tvrz byla vybudována na mohutných dřevěných pilotech uprostřed vodní plochy. Na vodu bohatá krajina byla v minulosti využívána nejen k obranným účelům, ale v 17.století také k chovu ryb. V průběhu 15. a 16. století vystřídaly Častolovice několik majitelů, mezi něž patřili například pánové z Kunštátu, Jiří z Poděbrad nebo Vilém z Pernštejna. Častolovice, tehdy ještě jako tvrz, přecházejí na konci 16. století do vlastnictví pánů z Oppersdorfu. Z nich se do historie zámku zapsal nejvýznamněji Jana Bedřich z Oppersdorfu, který se svou ženou Magdalénou z Donína přestavil v letech 1588-1615 zpustlou tvrz na renesanční zámek. Obytná část zámku se dochovala dodnes. Roku 1648 se častolovické panství stalo majetkem Černínů z Chudenic, od kterých je v roce 1694 kupuje nejvyšší purkrabí království českého, Adolf Vratislav ze Šternberka. Zámek v Častolovicích se tak stává rodinným sídlem rodu Sternbergů. Rod Sternbergů se nesmazatelně zapsal do kulturního i politického života, a to nejen v dobách království českého, ale i za Rakouska-Uherska a v období první republiky.
Další přestavba častolovického zámku proběhla v letech 1858-1874 za Jaroslava Sternberga, kdy některé části zámku dostaly novogotický vzhled. Z té doby také pochází anglický park, který si svou podobu dochoval dodnes. Na začátku 20. století Leopold Sternberg zámek i přilehlé hospodářství zmodernizoval a vrátil mu jeho bývalý renesanční vzhled. Nad vchodem byla vystavěna mohutná věž, do které byla umístěna vodní nádrž. Ta umožnila rozvod vody po všech budovách i do pivovaru. Celé jedno křídlo zámku bylo zvýšeno o jedno poschodí, aby byl zámek schopen ubytovat všechny členy rodiny. Dále byla do mlýna zabudována elektrická turbína, která zásobovala zámek elektřinou a byla funkční až do osmdesátých let, kdy byl mlýn zbořen.
Velká fotogalerie českých hradů a zámků
Syn Leopolda Stenberga, Leopold, se přistěhoval na častolovický zámek až po smrti svého otce v roce 1937. V roce 1929 se oženil s hraběnkou Cecílií Reventlow-Criminil. Jejich dcera Diana Sternbergová je současnou majitelkou zámku Častolovice. Za dobu svého života v Častolovicích byli Sternbergové nuceni zámek dvakrát opustit. Poprvé za německé okupace, kdy byla na panství v Častolovicích a jejich další panství v Zásmukách uvalena nucená správa a Leopold s manželkou Cecílií a dcerou se odstěhovali do Prahy. Po válce se směli vrátit, a tak se pustili do oprav a zařizovaní. V roce 1948 opustil Leopold Sternberg s rodinou Častolovice podruhé, veškerý majetek jim byl opět zabaven. Tentokrát odjeli do Spojených států. Po revoluci 1989 se Diana Sternbergová vrátila do Čech a díky restituci v květnu 1992 získala Častolovice zpět.
Při vchodu do zámku projdeme nejprve bránou s měděnou kopulí na prostorné nádvoří s kamennou barokní kašnou. Na nádvoří je stylová kavárnička a spousta květin, z oken zámku se line vážná hudba. V sousedství kavárny se nachází obchůdek s dárkovými předměty a zámecká galerie. Samotné nádvoří tvoří čtyři křídla jednopatrového zámku. Na vstupním křídle se dochovaly renesanční fresky z počátku 17. století s motivy z římské historie. V současné době byly na těchto freskách zahájeny rozsáhlé restaurační práce. Projdeme-li skz nádvoří, vstoupíme do rozsáhlého anglického parku s rozložitými stromy, který je doslova oázou zeleně a klidu. V oboře poklidně přežvykují bílí daňci a jeleni, naopak pštrosi Emu mají zase starosti s rodinou a střídají se v sezení na vejcích.
Pokud se rozhodnete pro prohlídku zámeckých interiérů, rozhodně nebudete zklamáni. Stálá expozice zámku je umístěna do dvaceti místností, které jsou zařízeny historickým nábytkem od dob renesance až po biedermeier. Dekorační látky, množství osobních předmětů, fotografií a květin, dávají návštěvníkům pocit, jako by se v zámku opravdu žilo. Arkádová chodba s množstvím květin nás přivede do Rytířského sálu, který patří k jedněm z největších v naší zemi. Tady je k vidění opravdový skvost, původní renesanční kazetový strop, v jehož jednotlivých polích jsou zobrazeny příběhy ze Starého zákona. Se sálem je spojena kaple, které dominuje oltář tyrolského původu s pozdně renesančními reliéfy. Je datován letopočtem 1601. Další zajímavou místností je bývalá jídelna „Tobiáška“, kde jsou vystaveny obrazy českých panovníků v životní velikosti. Strop jídelny je složen z dřevěných kazet s obrazy z Tobiášova života. Mimo tuto sbírku můžeme na zámku vidět i originály mistrů Karla Škréty, Lucase van Valckenborcha a dalších.
Současná majitelka, paní Diana Sternbergová, je významnou bytovou architektkou a vtiskla zámku vlastní rukopis. Zámek dnes žije celoročním provozem, vedle stálé expozice se zde pořádají koncerty, výstavy, recepce a různé kulturní akce.
Otevírací doba:
Duben a Říjen
So – Ne: 9.00 – 16.00
Květen – Září
Út – Ne: 9.00 – 18.00
tel: 0444/323 646
Vstupné:
Park, zahrady a obora jsou celoročně bezplatně přístupné. Vstupné na stálou expozici v interiérech zámku přijde dospělého člověka na 60 Kč.
Více informací získáte na oficiálních stránkách zámku Častolovice.
Podhajský Jan
Autor je šéfredaktorem serveru Builder.cz
Publikováno: 29. 4. 2002, Autor: