reklama

Paříž, město nad Seinou

Paříž je jedno z nejkrásnějších romantických měst na světě. Najdete zde nespočet muzeí, galerií, monumentů a krásných zahrad. Zároveň je Paříž ale i dynamicky se rozvíjející metropolí, kde na sebe navzájem působí celá řada kultur. Nechte se i vy vtáhnout do víru velkoměsta, které diktuje životní styl a vkus nejen celé Francii, ale i celé Evropě.

i (Zdroj: archiv redakce)
Paříž, město nad Seinou

Paříž je atraktivním cílem pro milióny turistů, kteří se především soustředí na historické památky a umělecké sbírky, ale přitahuje je i bujarý noční život, famózní nákupy a vyhlášená francouzská kuchyně. Paříž má zhruba 10 mil. obyvatel, v její vnitřní části, která je od rozsáhlých předměstí oddělena dálničním okruhem, žije cca 1 mil. obyvatel. V tomto vnitřním okruhu se také nachází celá řada významných památek, které představují vyhledávané a v sezóně obležené turistické cíle.

Naši procházku Paříží, jejím vnitřním okruhem, zahájíme v umělecké čtvrti Montmartre. Tato malebná čtvrť se rozkládá kolem baziliky Sacré-Coeur na stejnojmenné vyvýšenině. Na konci 19. století se Montmartre stalo centrem uměleckého života a modelem svobodného bohémského životního stylu. Žilo, pracovalo a tvořilo zde mnoho umělců, za něž jmenujme např. Berlioze nebo Picassa. Bohužel intenzivního tvůrčího a intelektuálního ducha si Montmartre uchoval pouze do první světové války. O tom, jaký vliv měla tato éra v historii Montmartru na jeho další budoucnost, se můžete přesvědčit i dnes. V této čtvrti malebných restaurací a francouzských kaváren se stále schází umělci, kteří zde tvoří kulisu čilému turistickému ruchu. Centrum Montmartu leží v těsné blízkosti baziliky a je jím bezpochyby Place du Tertre, kde je kaváren a restaurací, umělců i turistů nejvíce. Z architektury na Place du Tertre a v přilehlých uličkách pozorný návštěvník jistě uhodne, že toto místo bylo kdysi jakousi vesnicí uvnitř Paříže. S Montmartre se rozloučíme jak jinak, než u baziliky Sacré-Coeur. Ta je postavena v románsko-byzantském stylu a její stavba probíhala v letech 1876-1910, byla vysvěcena v roce 1919. Pod bazilikou se nacházejí známé schody a park, kterým se vydáme dolů za dalšími pamětihodnostmi.

Cestování fotogalerie inspirace:

Paříž, město nad Seinou
Paříž, město nad Seinou (Zdroj: )
Paříž, město nad Seinou
Paříž, město nad Seinou (Zdroj: )
Paříž, město nad Seinou
Paříž, město nad Seinou (Zdroj: )

Naším cílem je Vítězný oblouk (Arc de Triomphe Etoile). Sejdeme na náměstí Pigalle a dále můžeme pokračovat metrem. Pokud si ale chcete vychutnat tu pravou pařížskou atmosféru a běžný život Pařížanů, projděte se k Vitěznému oblouku méně známými bulváry. Nejprve projdeme pověstně vykřičeným Boulevard de Clichy se slavným Moulin Rouge, poté např. Boulevard de Batignolles a přes nádherný park de Monceau po Avenue Hoche až k Vítěznému oblouku. Ten byl vztyčen v 19. století jako památka francouzské armádě a je zde umístěn hrob neznámého vojína. Od Vítězného oblouku máme celou osu Paříže jako na dlani, na jedné straně dohlédneme až k moderní čtvrti La Défense, na druhé straně přehlédneme celé Champs Elysees až na Place de la Concorde a k Louvru.

Procházku po tak slavném bulváru jako je Champs Elysees si rozhodně nenechte ujít. Najdete tu nejen spostu luxusních obchodů, restaurací a obřích kin, ale i osvěžující zeleň pečlivě udržovaných parků. Uprostřed elysejských parků najdeme také několik architektonických zajímavostí. Jednak je to Elysejský palác (Palais de l’Elysees), kde bydlela i manželka Napoleona Bonaparte, Josefína. Na druhé straně bulváru jsou dvě budovy, které se zachovaly ze světové výstavy v roce 1900. Je to Velký a Malý palác, které sloužily jako výstavní paláce, v současné době jsou obě budovy v rekonstrukci.

Po Champs Elysees jsme došli až na náměstí Svornosti (Place de la Concorde), jehož dominantou je obelisk z Luxuru. Obelisk pochází z ruin chrámu Ramsese II. a jeho původ je datován kolem roku 1300 před Kristem. Je vysoký 23 metrů a váží přes 220 metrických tun, pokrývají ho hieroglyfy. Své jméno má náměstí Svornosti z dob francouzské revoluce, kdy zde stála gilotina a kdy zde byli sťati mimo jiné i Ludvík XV. a Ludvík XVI. Hranici náměstí tvoří osm soch, které představují významná francouzská města.

Z náměstí Svornosti dále pokračujeme přes zahrady Tuileries k Louvru. Tyto zahrady jsou vyhledávány jako místo odpočinku Pařížanů, ale zejména turistů. Je zde několik zahradních restaurací a mnoho rozmanitých zákoutí, kde si člověk od dynamického města rád odpočine. Největším lákadlem pro děti i dospělé je určitě pouštění loděk v centrální fontáně. Za 2 EUR si na půl hodiny můžete půjčit dřevěnou plachetnici a dostanete k ní i improvizované bidlo, abyste ji mohli odpichovat od břehu. Na konci Tulierských zahrad, těsně před Louvrem, stojí vítězný oblouk (Arc de Triomphe du Carrousel), který nechal postavit Napoleon jako připomínku své slávy.

Základy Louvru byly položeny v roce 1200, kdy zde Filip August vybudoval obrannou pevnost. Ta byla po mnoha úpravách v 16. století přestavěna Kateřinou Medičejskou na renesanční palác, který se stal na dlouhou dobu sídlem francouzských králů. V Louvru se nachází doslova největší muzeum na světě. Jeho sbírky jsou tak rozsáhlé, že je nestihnete ani za jeden den všechny proběhnout, natož pořádně si prohlédnout. Snad nejznámnějším exponátem je portrét záhadné Mony Lisy, který zde můžete spatřit na vlastní oči. Muzeum, společně s Eifelovou věží a zámkem ve Versailles, je turisticky velice atraktivní cíl a čekejte zde velké fronty. Hlavní vchod do muzea je skleněnou pyramidou z roku 1988, do muzea se dá jít i pasáží s kavárničkami a obchody z metra. Otevírá se v 9 hodin ráno a určitě se vyplatí věnovat těmto jedinečným sbírkám celý den.

Charakteristickým znakem Paříže je, že se zde moderní styl života snoubí s úctou k historii. Typickou ukázkou je například Samaritaine, první obchodní dům v Paříži, který odolal všem modernizacím a do dnešní doby se zachovalo jeho vnitřní vybavení v secesním stylu. Pozorohodné je zejména schodiště, zábradlí a malovaný strop s lustry. Co do vybavení Samaritaine do slova předčí naše představy o pařížském moderním obchodním domě. Najdete zde úplně vše, od značkových modelů a konfekce přes stylový nábytek až po luxusní lahůdky. Nechybí ale ani knihy, galanterie a parfumerie opět známých francouzských značek.

Na střeše obchodního domu je restaurace s vyhlídkou, kam je vstup zdarma. Z vyhlídky se vám otevře pohled na pařížské střechy, které si ale s těmi pražskými do krásy moc nezadají. Jak jsme se utvrdili ještě jednou na Eifelově věži, Paříž je ze shora poněkud šedá a monotónní. Jediným oživením v záplavě různě šedých střech je vrcholek Montmatre s běloskvoucí bazilikou Sacré-Coeur.

Do tohoto krátkého zastavení o Paříži se rozhodně nevešlo vše, co stojí za to vidět. Proto se do tohoto města nad seinou na těchto stránkách ještě vrátíme. Doufáme, že na svých případných toulkách Paříží budete nadšeni stejně jako my a podělíte se s námi o vaše zážitky.

Publikováno: 10. 6. 2002, Autor: