Vánoce, období kdy zima již převzala plnou vládu nad přírodou a do jara je stále daleko, ale zároveň Vánoce, svátky klidu, míru a rodinné pohody. Právě nevlídnost počasí spolu s nostalgií tradic v nás v tomto období vyvolává potřebu zútulnit si a vyzdobit si byt, vdechnout mu ještě více ono pověstné teplo domova. My vám přinášíme řadu tipů, jak si užít nejen těšení na Štědrý den, ale i zpříjemnit pošmourné a mrazivé období zimy. Pojďte si s námi udělat třeba vlastní vánoční ozdoby.
Výzdoba bytu v předvánočním období je jednou z radostí, kterou se můžeme odreagovat od všeobecného předvánočního shonu. Ale kde začít, když máme skutečně vyzdobit celý byt? Nejdříve bychom si měli zvolit základní styl, nosné barvy, do kterých budeme dekorace ladit, a základní prvky, které se budou opakovat v jednotlivých aranžmá. Sjednocením linií, základních barev a prvků pak dosáhneme toho, že takto vyzdobený byt bude působit dokonale harmonicky a velice příjemně. Na obrázcích přinášíme inspiraci několika různých prvků výzdoby v různých stylech.
Volba základního stylu výzdoby se odvíjí jednak od zařízení interiéru (moderní či spíše tradičně rustikální) a dále i od atmosféry, kterou chceme interiéru vdechnout, zda více hravou a veselou či naopak tradiční. S atmosférou úzce souvisí i volba barev. K těm tradičním samozřejmě patří červená, zelená, zlatá a stříbrná. Pokud chceme být více moderní, můžeme použít v zásadě jakoukoliv barvu, kterou kombinujeme se zlatou, samozřejmě se můžeme pustit i do zcela netradičních kombinací (např. kombinaci fialové či bílé).
Nepřehlédněte – Velká galerie vánočních dekorací
A jak doslova vdechnout život jednotlivým aranžmá? Použijme živý materiál, jehličnany, stálezelené dřeviny i květiny. Tradičními rostlinnými materiály pro vánoční výzdobu jsou samozřejmě smrk, jedle, borovice, břečťan, cesmína, mech či vavřín. Těmi méně tradičními zase živé květiny: rychlené cibuloviny, sasanky, čemeřice, ale i orchideje, frézie, toulitky. V každém případě můžeme použít ale jakoukoliv květinu, kterou máme k dispozici. Značnou pozornost bychom také měli věnovat „neživým“ materiálům, které spoluurčují styl výzdoby. Přírodní prvky (skořice, koriandr, sušené plátky jablek či pomerančů, apod.) dodávají celku přirozený a spíše rustikální charakter, zatímco lesklé materiály (skleněné koule, zvonky, lesklé a výrazné stuhy) dodávají aranžmá naopak moderní ráz. Zapomínat bychom neměli ani na svíčky, které mohou být doslova v každém aranžmá či kompozici.
Pokud už máme představu, jak by měla vypadat vánoční výzdoba našeho bytu, pusťme se s nadšením do jednotlivých aranžmá. Jako první aranžmá přijde na řadu samozřejmě adventní věnec, jehož čtyři svíčky budou pečlivě odměřovat čas ke Štědrému večeru. Pokud chceme pojmout vánoční výzdobu ve větším stylu, nemůžeme se také obejít bez závěsného věnce na vstupních dveřích a také bez několika drobných sranžmá na stolcích v hale či nejrůznějších kompozic v obývacím pokoji ve stejném stylu. Všemu nakonec dominuje vánoční stromek. Lepší je samozřejmě živý, jehož vůně jehličí prosotupí doslova celý byt. Možná bychom letos mohli upustit od ustáleného způsobu zdobení, co skříň dala, a zkusit něco nového. Nebojme se popustit uzdu fantazii. A co se zbylými vánočními ozdobami, zkuste je letos pověsit do oken místo blikajících řetězů. Potěšíte tak nejen sebe, ale i kolemjdoucí.
Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací
Pokud máte čas a chuť, můžete si jednoduše vyrobit vlastní vánoční ozdoby. Postup je natolik jednoduchý, že můžeme do práce zapojit nejen děti, ale i méně zručnějšího partnera. Základní potřebný materiál tvoří: aranžerská hmota určená k aranžování sušených květin, sušený rostlinný materiál (např. drcené květy levandule, travní semeno, sušené okvětní plátky růží nebo tulipánů), koření (koriandr, kousky skořice, barevný pepř) zlatý práškový bronz, zlatý provázek. Jako nářadí budeme potřebovat: standardní vykrajovátka na cukroví, nůž, igelitový sáček, aranžérské lepidlo. Blok aranžérské hmoty nařežeme asi na 3 cm vysoké plátky, ze kterých pomocí vykrajovátek na cukroví vytvoříme základní tvar ozdob, hvězdičky, stromečky, měsíčky, apod. Mezitím promícháme v igelitovém sáčku drcené květy levandule či travní semena se zlatým bronzem. Připravené ozdoby natřeme silnou vrstvou aranžérského lepidla, vložíme do sáčku s levandulí a práškovým bronzem a důkladně protřepeme. Základ ozdob se obalí silnou vrstvou sušeného materiálu. Takto zhotovené ozdoby můžeme podle libosti dozdobit např. sušenými okvětními lístky růží, různobarevným voňavým kořením, nebo jakýmkoli příhodným sušeným materiálem, který máme po ruce. Nakonec jednotlivé ozdoby propíchneme, provlékneme vzniklým otvorem zlatý provázek na zavěšení.
Vraťme se ještě na chvíli k živým květinám. Pokud letos nestíháme užít si vánoční čas kvůli neodkladatelnému shonu, potěšme se u štědrovečerní tabule alespoň živou květinou. Nemusíme nutně shánět velká aranžmá, radost nám dozajista udělá i některá z v tomto období kvetoucích hrnkových rostlin: brambořík, vánoční kvězda, kvetoucí amarylis či rychlené cibuloviny.
Publikováno: 17. 12. 2002, Autor: