reklama

Domácí klimatizace

Sužuje vás v parném létě úmorné horko v bytě, kanceláři nebo obchodě? Stále více lidí si uvědomuje, jak důležitá je klimatická pohoda v místosti, kterou dlouhodoběji obývají. V dnešním článku si proto povíme něco více o klimatizačních jednotkách do domácnosti, na co si dávat pozor při jejich výběru a provozu.

Výběr typu klimatizace

Při výběru klimatizace je důležitým faktorem důkladná analýza místnosti, kterou chceme klimatizovat. Jaký minimální výkon by klimatizace pro danou místnost měla mít, se dá určit výpočtem. Pomocí této hodnoty se budeme dále rozhodovat při výběru.
A jak tento minimální výkon zjistíme?. Hodnota závisí na tzv. tepelné zátěži místnosti, která je dána velikostí místnosti, počtem a typy oken, jejich orientací do světových stran a dalšími faktory. Výpočet pak můžete nechat na odbornou firmu, která bude instalaci provádět, či se pokusit o odhad sami. K tomu vám může sloužit i následující interaktivní aplikace, s jejíž pomocí snadno odhadnete minimální chladící výkon klimatizace pro váš prostor.

Při výběru konkrétní klimatizace pak můžeme volit mezi třemi typy: mobilní jednotky, dělěné jednotky a ostatní (doplňkové).

Mobilní jednotky

Tento typ klimatizace je snažší na instalaci a na případnou sezonní demotáž. Jednotka je svým vzhledem podobná malému radiátoru a pro svou dobrou manipulaci bývá vybavena kolečky. Pro svoji správnou funkci však potřebují průchodku do okna či zdi, kudy připevněnnou ohebnou hadicí odvádí teplý vzduch z kondezátoru do venkovního prostoru.
Nevýhodou tohoto typu klimatizace může být její neestetičnost (přeci jen, není zakomponována do určitého celku) a možná hlučnost (závisí na konkrétním typu. Ale na rozdíl od dělené klimatizace je veškerý proces prováděn ve vnitřní jednotce – tj. přímo v místnosti).

Dělené jednotky

Pro stálé klimatizování místnosti je vhodné použít dělené klimatizace, nazývané také jako typ „split“. Ty obsahují oddělenou vnitřní chladící a vnější kodenzační část. Obě části jsou pak spojené pomocí měděných trubek malého průměru.
Vnitřní část instalujeme přímo v místnosti na zeď, strop či pod okno. (Většina přístrojů má i možnost směrování upraveného vzduchu z klimatizace.) Venkovní část pak umístíme na střechu či boční část budovy. Výhodou tohoto provedení je jak trvalé zakomponování klimatizace do místnosti, tak i snížení hluku, protože hlučnějsí kondenzační část je umístěna mimo obývací prostor.
Některé typy pak umožnují nejen vzduch odchlazovat, ale i ohřívat, což oceníte naopak v chladnějších měsících.

Ostatní a doplňkové přístroje

Je ověřeným faktem, že suchý vzduch horko ještě zhoršuje. Proto některé klimatizace obsahují speciální zvlhčování vzduchu, případně i s filtry vzduchu (může měnit i jeho iontovou skladbu).
Tyto přístoje lze ale koupit i samostatně, a nakombinovat se stávající klimatizací.

Při provozu klimatizace bychom neměli zapomínat na své zdraví. Vzduch v místnosti by neměl být příliž suchý, a teplota by se neměla lišit od venkovní o více než pět stupňů. Přechod mezi klimatizovanou místností a okolním prostorem představuje pro člověka teplotní šok, který může mít vliv i na naše zdraví. Na tyto teplotní šoky jsou náchylné zejména děti.

Pokud jsou pro vás klimatizační systémy přiliž drahé, a rádi byste alespoň trochu snížili teplotu v místosti, zkuste některý z dalších tipů:

  • Venkovní rolety, žaluzie – učinně stíní a zamezují ohřívání oken
  • Speciální folie na sklo, speciální skla – dokáží zastavit venkovní tepelnou energii
  • Zvlhčovač vzduchu, větrák. Samotný větrák moc účinný není, stále honíte po místnosti stejně horký vzduch. Ve spojení s zvlhčovačem však můžete dosáhnout docela přijemného klimatu.

Publikováno: 23. 6. 2003, Autor: