reklama

Pořizujeme domácí kino

Každé domácí kino, ať už velké nebo malé, zprostředkovává váš kontakt s reprodukovaným obrazem a zvukem. Aby bylo možné docílit podobného zážitku jako v kinosále, je nutné vytvořit obraz i zvuk dostatečně velký, odpovídající velikosti vaší místnosti a vaší pozorovací vzdálenosti. Než začnete nakupovat je třeba si dobře rozmyslet několik otázek které si nastíníme v tomto článku.

Úvod

Domácí kino se může skládat z mnoha přístrojů, ale také se může jednat o jediný přístroj integrující ve svých útrobách vše potřebné pro poslech a sledování domácího kina. Při výběru koncepce je třeba si předem uvědomit, co a kde chceme sledovat.
Zatímco systém „vše v jednom“ bude dostačující v panelákovém bytě (samozřejmě záleží na vaší náročnosti), v rodinném domku může naopak budit rozpaky.

My se teď společně podíváme blíže na jednotlivé přístroje a systémy domácího kina koncepce „vše v jednom“ ponecháme chvíli stranou.

Televize

Obecně platí, že pro sledování filmů v domacím kině je velikost televize důležitá. Tj. čím větší, tím lépe. Ovšem pozor! S rostoucí velikostí obrazovky rostou také nároky na zpracování přijímaného signálu. Na velkém obrazu je vše víc vidět a tak nešetřete na funkcích, které se starají o digitalizaci obrazu, jeho zklidnění, odstranění šumu a dalších příjemností, které si kladou za cíl dostat před vaše oči co nejkvalitnější výsledný obraz.

Velikost televize je ale také dána prostorem na kterém domácí kino stavíte. Pozorovací vzdálenost by měla být úměrná uhlopříčce televize (viz dále).
Většina výrobců nabízí ke svým televizím také originální stolky, do kterých můžete uložit ostatní přístroje vašeho domácího kina.

U plazmového / LCD panelu zvažte ještě před nákupem jeho umístění v interiéru a zda požadujete model s integrovaným televizním tunerem pro příjem svých oblíbených televizních stanic.

Další variantou je zakoupení projektoru. Zde se provedením přiblížíte parametrům menšího kinosálu.

Reprosoustavy

Mluvíme-li o domácím kinu a ne o náročném audiofilském poslechu, je rozhodně lepší koupit všech pět (případně více) reprosoustav totožných a k nim patřičný subwoofer. Jedině tak docílíte konzistence zvukového projevu.

Nebojte se reproduktorových systémů složených z malých nebo středně velkých reprosoustav a jedné velké krabice, subwooferu. Pokud se jedná o kvalitní výrobky renomovaných výrobců, jsou vesměs tyto systémy dostatečně dobře sladěné a mohou vás vtáhnout do filmového děje raz dva.

V případě náročnějšího poslechu klasického sterea doporučujeme konfiguraci systému složeného z předních sloupových reprosoustav v kombinaci s AV přijímačem / zesilovačem, který umožňuje vypnout při stereofonním poslechu subwoofer. Ostatní reprosoustavy (centrální a zadní) mohou zůstat „malé“ ale osazené stejnými reproduktory jako „velké“ přední reprosoustavy. Takto můžete i na svém domácím kině vychutnat kvalitní stereo.

AV přijímač / zesilovač

Při jeho nakupování dbejte zejména na dostatečný výkon, ten už nikdy a nijak nenahradíte. Tady platí, že čím větší je místnost, tím větší je i výkon nutný pro vytvoření dostatečného akustického tlaku. Dále si dejte pozor na propojovací možnosti přístroje. Před samotným nákupem se ubezpečte, že k přístroji připojíte vše co chcete a jak chcete.

AV přijímač se liší od AV zesilovače přítomností tuneru (rádia).
Jednou z klíčových funkcí AV přijímače / zesilovače je dekódovat vstupující signál z připojených přístrojů. Těch je celá řada a není nutné aby váš přístoj uměl dekódovat všechny. Zde opět záleží na vaší náročnosti a plánech do budoucna.

Nepřehlédněte! Velká galerie elektroniky

DVD přehrávač

Před nákupem DVD přehrávače je důležité se rozhodnout, zda potřebuje i funkci nahrávání. DVD rekordéry jsou totiž mnohonásobně dražší a vypalování DVD s sebou stále přináší problémy (přinejmenším s kompabilitou formátů). Pokud nepotřebujete nahrávat z televize, je určitým řešením zakoupení DVD rekordéru do vašeho PC.
U přehrávání disků může být pro vás důležité, zda lze přehrát vedle klasických DVD a CD disků také například MP3 soubory, obrázkové (JPEG) soubory a v neposlední řadě zda lze přehrát audio disky s vysokým rozlišením DVD-Audio a SACD.
Některé přehrávače obsahují dekodéry prostorového zvuku a některé ne. Pokud kupujete i AV přijímač / zesilovač, zvažte zda je pro vás důležité platit za dekodéry dvakrát.

Rozmístění

Vaše pozorovací vzdálenost od obrazu by měla činit něco mezi trojnásobkem až pětinásobkem velikosti uhlopříčky zobrazovaného obrazu. Pětinásobek však berte jako maximum! Platí, čím menší je pozorovací vzdálenost, tím lepší je výsledný dojem z velikosti sledovaného obrazu.

Při umisťování reprosystému začneme centrálním reproduktorem, který jak název napovídá bude umístěn pod a nebo nad obrazem. Obě přední reprosoustavy by měly být stejně vzdálené od obrazu a měly by tvořit spolu s posluchačem pomyslný stereo trojúhelník. Zadní reprosoustavy se pokuste vždy umístit za sebe a tak, aby na vás mířily.

Subwoofer lze teoreticky umístit kdekoli, v paxi se však ukazuje, že nejlepší umístění je někde mezi předními reprosoustavami, to však nemusí platit vždy.

Závěrem pamatujte, že přesné umístění reprosoustav ve vašem interiéru je vždy kompromisem mezi vlastní konstrukcí reprosoustav, technologickými požadavky na jejich umístění a reálnými možnostmi vašeho interiéru.

Tento článek vznikl za přispění informací firmy KINODOMA, která mimojiné zdarma poskytuje poradenské služby v oblasti výběru a instalace domácího kina.

Publikováno: 1. 3. 2004, Autor: