Opět je tu léto a s ním i doba dovolených. Snad každý se vydává na cestu za rekreací a zanechává svůj domov napospas zlodějům a přírodním živlům. V tomto článku se seznámíme se základními tipy a triky, jak ochránit svůj domov a majetek před nechtěnou návštěvou. Moderní technika dokáže divy, ale někdy stačí i staré osvědčené rady..
Co nás nic nestojí a přesto je „k nezaplacení“?
- Nezveřejňovat termín svého odjezdu a pobytu na dovolené.
- Nechlubit se svou finanční a majetkovou situací.
- Zkontrolovat pečlivě dveře a okna, zda jsou skutečně zavřené.
- Nezatahovat závěsy, rolety a žaluzie (zloději se lépe krade, není-li na něj vidět).
- Vytvořit zdání, že je v bytě někdo přítomen. Pozor ovšem na triky s visícím prádlem na šňůře! Upoutá zbytečně pozornost a i vy jako běžný kolemjdoucí si všimnete, že prádlo je stále stejné, čili že majitelé nejsou doma.
- Svěřit klíč od bytu důvěryhodnému a spolehlivému sousedovi nebo příbuznému, který bude váš byt pravidelně kontrolovat a vybírat poštovní schránku.
- Využít elektronické spínací zařízení, které podle nastavení rozsvítí světla, zapne rozhlasový přijímač, televizi apod.
- Uložit žebříky a jiné nástroje, které by pachatel mohl použít při vloupání do domu či bytu.
- Uschovat cenné věci a doklady do bezpečnostní schránky nebo do domácího trezoru.
- Zdokumentovat své cenné věci nejen formou seznamu, ale i fotografií (zejména u šperků), případně sepsat výrobní čísla přístrojů. Tyto informace pomohou policii v pátrání po odcizených věcech a pojišťovnám při likvidaci pojistné události.
Jste doma nebo ne?
Štěká pes, svítí se a hraje televize?
Na trhu existuje řada dostupných produktů, které dokáží vzbudit zdání, že se v bytě i ve vaší nepřítomnosti někdo vyskytuje. Díky těmto produktům je možné, aby při stisknutí zvonku začal štěkat pes (z magnetofonu) nebo aby se náhodně rozsvěcelo světlo nebo zapínala televize či rádio. Dražší varianty již umožňují ovládání zařízení i dálkově, například pomocí telefonu.
Sirény
Pokud nevěříte, že by mohl štěkající pes nebo rozsvěcející se lampa zloděje odradit, pak si můžete namontovat sirénu – vnitřní nebo venkovní. Zajišťuje většinou jak zvukový, tak i vizuální poplach. Můžete si nastavit různé hlasitosti i různé melodie dle podnětu, který signalizátor aktivuje. Z důvodů lepšího zajištění nabízejí firmy i dodávku dvou sirén, které jsou namontovány na různých místech domu. Siréna je pak hůře likvidovatelná, jelikož pro její likvidaci je nutno odstranit obě najednou, aby poplach nebyl spuštěn. Dnešní technika dovoluje si třeba i nahrát varující zprávu, která se aktivací signalizátoru spustí. Můžete tedy nainstalovat čidla k plotu okolo domu a když se někdo pokusí neoprávněně proniknout na váš pozemek, promluví na něj přístroj vaším hlasem například takto: „Co tady děláš? Zmiz odtud!“
Napojte se na pult centralizované ochrany
Chcete-li mít větší kontrolu nad vaším majetkem, pak si nechte připojit svůj dům či byt na pult centralizované ochrany (PCO). Tuto možnost zajištění majetku nabízí například bezpečnostní agentura Group 4 Falck. „Do bytu se namontují čidla reagující na pohyb, zvuk či kouř a ta předávají signály přes domácí ústřednu EZS do PCO, kde jsou hlášení vyhodnocována. V případě potřeby okamžitě zajistíme výjezd našeho zásahového vozidla nebo přivoláme policii,“ dodává Veronika Fáberová z Group 4 Falck. Ovšem, není to velmi nákladná záležitost? A hlavně, nejde jen o dlouhodobé využití? „Nikoli, připojení k PCO lze uskutečnit i jen na kratší dobu, například na dobu dovolené,“ vysvětluje Fáberová. „Naši technici v takovém případě namontují čidla, aniž by více zasahovali do interiéru bytu. Ceny se v těchto případech pohybují okolo tří tisíc korun za dvoutýdenní využití zabezpečovací techniky.“
Nelitujte investic do vaší bezpečnosti
Podle statistik ministerstva vnitra jsou ze 48% zneužívány pro násilné vniknutí do bytu dveře a z 37% okna. Proto byste se na tyto přístupové cesty měli zaměřit především.
Kvalitní bezpečnostní dveře
Jak říká Veronika Fáberová z Group 4 Falck, zhruba 40% zlodějů ztrácí zájem o dveře, které by neotevřeli do 10 minut. „Bohužel, v oblasti bezpečnosti se často setkáváme se situací, kdy zabezpečení svého majetku řeší jeho majitel teprve až po té, co o něj částečně přišel. Pokud mohu poradit, v bezpečnosti je dobrá prevence mnohem důležitější než následná řešení,“ dodává Fáberová. Proto, zamyslete se nad tím, jestli se investice do zabezpečení dveří opravdu nevyplatí.
Pokud máte k dispozici větší peněžní částku, můžete si pořídit kompletně nové bezpečnostní dveře. Na trhu se ceny těchto bezpečnostních dveří pohybují od cca 7000 do několika desítek tisíc korun. Pokud ovšem nejste v situaci, kdy byste byli schopni najednou vydat takovouto částku, jsou k dispozici i jiné bezpečnostní prvky, které jsou cenově příznivé a svůj účel také dobře splní. Jsou jimi například bezpečnostní zámky, cylindrické vložky, kování, závory a přípravky proti vysazení z pantů. Bezpečnost dveří zdvojnásobí také přídavné zámky či klasický bezpečnostní řetízek. Tyto produkty můžete pořídit v řádu stovek korun.
Zajištění oken
Nejvíce zneužívány jsou okna hlavně v přízemních prostorách (16%), dále okna sklepní, vikýře a násypné otvory (11%) a balkónová okna a dveře (10%), jak dokládají statistiky ministerstva vnitra. Zdálo by se, že okna se nedají chránit jinak, než řádným zavřením, ale i zde existují účinné ochranné prostředky, které znemožní či alespoň znesnadní vniknutí lupiče do bytu touto cestou.
Mříže
Jsou nejznámější formou zabezpečení oken a jsou zřejmě skutečně tím nejefektivnějším způsobem, jak se ubránit vniknutím lupiče. Ovšem pokud bydlíte v paneláku nebo v domě, kde z různých důvodů nelze mříže namontovat (například kvůli rozhodnutí památkářů), musíte hledat jinou, méně nápadnou možnost.
Sklo
V současné době lze zajistit, aby křehké sklo nebylo již tak křehké. Způsobů je více. Nejlepší formou bezpečnostního vylepšení skla tzv. bezpečnostní fólie. Fólie je tvořená vrstvami polyesterového filmu a lze ji nakombinovat i s dalšími fóliemi – například s protisluneční nebo s fólií zabraňující zbytečnému úniku tepla z místnosti. Nevýhodou je to, že ji lze lepit pouze na sklo o tloušťce minimálně 4 mm, což vylučuje klasická okna panelových domů, jejichž skla obvykle mají tloušťku pouze 3 mm. Kromě naprosté průhlednosti má ještě další velkou výhodu: pokud jde o atestovanou fólii, nalepenou dle příslušných předpisů, pojišťovny ji řadí do kategorie bezpečnostních mříží. Finančně je ovšem náročnější – 1 m2 fólie lze pořídit za 400 Kč, za montáž zaplatíte okolo 300 za 1 m2. Tato investice se ovšem určitě vyplatí.
Další méně finančně náročné bezpečnostní prvky
Výsledek je ovšem závislý na komplexnosti zabezpečení. Proto je nutné zajistit i pevný okenní rám, řádně ukotvený ve zdi a pevně spojený dlouhými skobami, uzamykatelné uzávěry a kliky (i pro polohu větrací). Kliky můžeme pořídit již za cenu okolo 250 Kč, lepší zabezpečení pantů za ceny okolo 1 100 Kč a například přídavné zámky pro okna a balkónové dveře za 1 500 Kč.
Přesto, nezapomeňte, že veškeré zabezpečení přijde vniveč, pokud zapomenete okno zavřít. A bohužel se to nestává zřídka. Policie udává, že 35% pachatelů vyhledává právě otevřená okna a pootevřené balkónové dveře.
Co zloděje láká? | Co zloděje může odradit? |
---|---|
Nekvalitní dveře | Bezpečnostní dveře |
Nekvalitní okna | Mříže na oknech, dveřích |
Pootevřená okna | Venkovní bezpečnostní rolety |
Pokud se vaším přičiněním dozví, že jste odcestovali na dovolenou | Samolepka informující o zabezpečení domu či bytu alarmem či jiným bezpečnostním prvkem |
Volně se vyskytující nářadí, žebřík a jiné náčiní, ulehčující práci zloděje | Cedulka informující o přítomnosti psa |
Pokud se dozví o vaší finanční situaci | Světlo založené na detekci pohybu, viditelný kamerový systém, zvuky uvnitř bytu a domu |
Pokud již oknem spatří velmi dobrou vybavenost domu či bytu – doporučujeme přinejmenším záclony | Hýbající se záclony, náznaky pohybu v bytě, domě |
Vědomí o anonymitě spolubydlících hlavně v panelových domech – sousedi o sobě neví, proto je přítomnost neznámých lidí neznepokojuje | Bezpečnostní štítek, zakrývající vložku zámku |
Otevřené světlíky | Například v panelovém domě vícero uzamykatelných dveří |
Plná poštovní schránka | Pravidelně vybíraná poštovní schránka |
Existují ovšem věci, které jsou velmi špatně ovlivnitelné nebo neovlivnitelné zcela. Zloději často vyhledávají byty přízemní, půdní nebo ty, které jsou na patře zcela osamocené. Stejně tak je potěší, když uvidí opuštěný dům na samotě. Při pořizování bydlení se často zapomíná, že je třeba myslet na to, zda by se dům či byt mohl stát obětí vloupání. Proto nejen v těchto případech je důležité mít sjednáno dobré pojištění staveb a domácností.
Publikováno: 11. 7. 2005, Autor: