reklama

Dušičky – Památka zesnulých

Podzim se pomalu převrací do zimy, na stromech už není skoro žádné listí a po ránu můžeme vidět jinovatku. Blíží se druhý listopadový den, Památka zesnulých, lidově označovaný jako dušičky. Hřbitovy se začínají zaplňovat květinami, věnci a různými vypichovanými miskami. Pokud ještě váháte, jestli letos dušičkovou výzdobu nakoupíte nebo vyrobíte, právě pro vás je následující příspěvek.

I když svátek Památky zesnulých patří k těm tradičním příležitostem, pro které floristé připravují svá aranžmá, a neočekáváme zde tedy žádné výstřelky módy, přece jen některé trendy můžeme vysledovat. Ve světě jsou trendem číslo jedna v prvé řadě řezané květiny. U nás se zatím dušičková vazba z řezaných květin netěší takové pozornosti a možná je to i tím, že se květiny z hrobů často ztrácejí… Raději dáváme přednost sušeným či umělým květinám. Mnozí čtenáři také jistě namítnou, že řezané květiny v tomto období častých přízemních mrazíků moc dlouho nevydrží. Proto pokud chcete mít vyzdoben hrob podle současného trendu živými květinami, doporučujeme elegantní kompromis, a to tradiční hrnkové rostliny, např. mírnému mrazu vzdorné chryzantémy nebo vřes. Zajímavým zpestřením jsou i vypichované mísy a koše z řezaných květin. Základním květinovým materiálem bývají různobarevné kvetoucí chryzantémy, astry či jiřiny. Možné je použít i různé druhy rozchodníku (Sedum), které mají zajímavou škálu tvarovaných listů.

Přes toto všechno ale stále aktuální zůstávají tradiční aranžmá z chvojí a sušených rostlin. Takovéto aranžmá není problém před dusičkami zakoupit v jakémloli květinářství, většinou se jedná o různé věnce či vypichované misky. Pokud ale máme k dispozici dostatek přírodního materiálu, můžeme si takovéto aranžmá s trochu fantazie snadno připravit i sami. Velice jednoduchou záležitostí je kytice z chvojí, kterou položíme na hrob, nebo vypichovaná miska. V zásadě bychom se můžeme při aranžování vydat dvěma styly: volným rustikálním či tradičně městským. Volba jednoho ze stylů pak do značné míry ovlivňuje materiál, který budeme k vytvoření aranžmá potřebovat. Rustikální styl vychází více z volné přírody, pracuje se zde se zbarvenými listy (javor, dub), travami a barevnými plody, které volně nacházíme v přírodě (např. šípky). Celkové aranžmá je pak uvolněné a vytvořené jakoby ledabyle. Tradiční aranžmá pak pracuje s obvyklými sušenými rostlinami (statice, tatarika, žebříček, slaměnky).

Než se pustíme do práce, připravíme si vhodný materiál. Základ aranžmá, tzv. kostru, budou tvořit různé druhy chvojí. Opravdu nemusíme shánět nic speciálního, aranžovat můžeme ze všeho, co roste kolem nás. Chvojí volíme pokud možno v několika odstínech zelené, aby bylo aranžmá opticky plastičtější a zajímavější. Vhodný je zejména jalovec, tůje zerav, smrk, ale i tis. Jako doplňkový materiál do kostry aranžmá můžeme použít např. mahónii, kalinu, dříšťál, ale například i větvičky zbarvených opadavých listnáčů (javor, buk, dub). Pro větší pestrost můžeme použít šípky a větvičky se šiškami. Pestrost aranžmá dodají také sušené rostliny (slaměnky, smilek, statice, tatarika, žebříček, vratič, zahradní bodláky, apod.). Jako pomocný materiál budeme potřebovat v případě kytice aranžovací drát a stuhu, v případě misky misku naplněnou pískem či aranžovací hmotou. Dále pak budeme potřebovat zahradnické nůžky a ostrý nůž.

Naaranžování kytice je opravdu jednoduchou záležitostí, kterou snadno zvládne i začátečník. V prvé řadě si vybereme barevně i tvarově zajímavé větvičky jehličnanů, které však dohromady vytvářejí harmonický celek, a z nich vytvoříme kostru, na kterou postupně připevňujeme doplňkový materiál. Dále už záleží pouze na našem vkusu a momentální náladě. Když je kytice hotová, upevníme nakonec ještě stuhu, pomocí které zakryjeme vázací drát.

Vypichovanou miska je také snadnou záležitostí, ale už je poněkud náročnější na čas. U této techniky je důležité především důkladné zakrytí hmoty, do které vypichujeme přírodní materiál. Postup zpracování materiálu je podobný jako při vytváření vázané kytice. Nejprve si vytvoříme základní kostru z různobarevného a tvarově zajímavého chvojí, poté doplňujeme plody a sušené květiny. Aby se nám tento doplňkový materiál dobře vpichoval, většinou jsou totiž sušené rostliny dost křehké, je vhodné vytvořit si nejprve malé kytičky, které jsou pevnější. Pokud aranžovací materiál zcela nezakrývá misku a chceme ji proto ozvláštnit, můžeme opět použít stuhu nebo papírové manžetu.

Publikováno: 31. 10. 2005, Autor: