reklama

Čím a jak si přitopit ?

Každému se může stát, že právě v těch největších mrazech vysadí kotel ústředního topení. Čím si nejlépe přitopíte, abyste překlenuli těch několik nepříjemných chvil?

Vzhledem k tomu, že topná sezona už naplno vypukla, nebude asi zrovna jednoduché sehnat vašeho odborného servismena. Právě totiž řeší problém těch, kdo se dovolali před vámi. Než doma mrznout pod peřinou, raději navštivte nejbližší prodejnu elektro a kupte některé z elektrických topidel. Jejich ceny  začínají již na hranici kolem pěti set korun.

Halogen s nižším příkonem

Halogenová topidla mívají oproti klasickým, vybaveným odporovou spirálou nižší příkon, obvykle do 1 200 wattů. Vydávají sálavé teplo podobně jako třeba kachlová kamna na chalupě. To přináší výhodu hlavně lidem alergickým na prach – topidla nemají ventilátor, který teplo sice distribuuje lépe po celé místnosti, ale zároveň tak i víří prach. Dokáží se otáčet až v úhlu kolem 70°, takže se teplo roznáší nejen jedním směrem. Nabízejí několikastupňovou regulaci, obvykle po třetinách výkonu: 400 / 800 / 1 200 W. Pokud budete kupovat pomocí internetu, dostanete se s cenou těsně pod hladinu 600 Kč korun, jako například u modelu Extol 1 200 W. Jiný model od tuzemského výrobce Eta koupíte za doporučenou cenu 890 Kč.

Topení – velká inspirativní fotogalerie

Čím a jak si přitopit ?
Čím a jak si přitopit ? (Zdroj: )
Čím a jak si přitopit ?
Čím a jak si přitopit ? (Zdroj: )
Čím a jak si přitopit ?
Čím a jak si přitopit ? (Zdroj: )
Klasika s ventilátorem

Možná ale dáváte přednost klasice a vaši pozornost tak budou poutat spíše tradiční teplovzdušné ventilátory. Proti halogenovým topidlům mívají vyšší výkon (běžné modely kolem 2 000 W). Zatímco halogen je určen pro přitopení menších místností, topidla s ventilátorem působí konvekčně. To znamená, že ventilátor podporuje proudění vzduchu v místnosti a ta se tak rychleji vyhřeje. Můžete pořídit například některé ze stolních provedení, která se vyrábějí v pevných i otáčivých verzích, jako např. model Extor (doporuč. cena 299 Kč) nebo Davoline TVS-20 (doporuč. cena 699 Kč).

Pokud počítáte s častějším přitápěním, zvolte stojánkové provedení. Takové modely vyrábí mnoho firem, například model Solac L701 je k dostání za doporučenou cenu 1259 Kč.

Olejová akumulace

Možná se chystáte pořídit nějaké topidlo na chalupu nebo chatu, kde si chcete jen občas přitopit v přechodném období. Možná by jste pak přivítali topidlo s možností akumulace tepla, tedy takové, které hřeje ještě mnoho hodin po vypnutí. Jestliže ho vytáhnete na noc ze zásuvky, nebudete se tedy ráno probouzet do prochladlé místnosti. Právě tuto vlastnost splňují olejové radiátory. Mívají příkon kolem 2 000 W a možnost nastavit výkon v několika stupních pomocí termostatu. V tomto případě však budete muset sáhnout hlouběji do kapsy – ceny se pohybují od 3 000 Kč výš. Například model RIO SA-20 pořídíte za doporučenou cenu 3 990 korun.

Radek Starý
Foto: archiv autora

Publikováno: 15. 12. 2005, Autor: