Zlomí – li se ve dvanáctipochoďovém domě klíč v zámku vstupních dveří, ve dveřích k sušárně, sklepům a dalším společným prostorám, nastane problém. Naštěstí se vývoj elektroniky odrazil i v zabezpečovací technice. Proto byl zahájen vývoj a hlavně výroba zámků třetí generace. Výsledkem je nový elektromotorický zámek.
Současné zámkové systémy nesou svůj odemykací kód v mechanicky vytvořeném klíči. Změnit kód vyžaduje mechanickou demontáž cylindrické vložky. Klíč je také nutno chránit proti deformacím, z originálu si kdykoli a hlavně kdokoli snadno zhotoví kopii. Tyto nevýhody odstraňují elektromotorické zámky Hobes. V jejich případě stačí dotyk klíčenkou (čipem) na čtečku ve dveřích a ve zlomku sekundy proběhne identifikace s následným odemknutím. Totéž platí pro zamykání. Elektromotorické zámky třetí generace Hobes KE 114 Cerberius jsou bezpečnostní zámky s mechanikou ovládanou servomotorem a zabudovanou řídící elektronikou, která je ovládána Dallas i-Button čipy.
Čipy velikosti knoflíku obsahují ve své paměti jedinečnou kombinaci dvanáctimístných čísel naprogramovanou při výrobě. Výrobce garantuje, že na světě nemohou být dva čipy se stejnou číselnou kombinací. Čipy se vyrábějí ve verzi ROM (čtení) a R/W (čtení-zápis). Elektromotorický zámek pracuje s mnoha výhodami, které jej povyšují do vyšších kategorií bezpečnosti. K elektromotorickému zámku Hobes KE 114 Cerberius se dodává v základním provedení jeden klíč / čip tzv. MASTER a dva klíče / čipy normální. Master čip je určen k programování elektroniky zámku a načítá nebo odečítá požadované čipy. Zámky se mohou řadit i do systémů generálního klíče, což se týká rovněž bytových domů, kde lze vytvářet samostatné systémy generálního klíče bez nákladných vložkových systémů. Jeden čip je možné nahrávat neomezeně do všech zámků dle aktuálních potřeb, umožňuje vytvářet libovolné pyramidy sestavy generálního klíče.
Servopohon systému je aplikován uvnitř zámku s co možná nejkratším a chráněným vedením k motoru. Elektronika je napájena zálohovým zdrojem umístěným uvnitř objektu a nebo přímo ve dveřích. Záložní zdroj má napětí pouze 12V a je dělen na dvě části. Síťové napojení mikroproudem stále nabíjí 12V baterii, která je hlavním zdrojem zámku. Tento proces hlídá samostatná elektronika, která zabraňuje jejímu přebití a hlídá nabíjení. Zámek tedy po vypnutí ze síťového zdroje pracuje na tento zdroj. Z tohoto zdroje zámek spolehlivě otevře závoru nejméně 500x. V případě dlouhodobého výpadku síťového napětí a vybití zdroje elektronika přepne napájení zámku na lithiové záložní zdroje, které jsou schopny dlouhodobě zajistit odemykání dokud majitel neobnoví síťové napájení. Čtečka zámku je umístěna v čele kování v místě bývalé vložky. Skládá se ze dvou kovových, od sebe izolovaných dílů tak, aby mohlo dojít ke snadnému dotyku mezi čipem a čtečkou. V okamžiku doteku si elektronika ověří kód, porovná jej s údaji nahranými pamětí a rozhodne, zda odemknout či nikoli. Proces trvá pouhou tisícinu sekundy, uživatel tedy nemusí držet čip na čtečce. Dále dojde k odemknutí servozámku, což trvá řádově 3 – 4 sekundy.
Elektromotorický zámek Hobes KE 114 Cerberius má režim zamykání a odemykání. V momentě odemykání při identifikaci správného kódu se spustí motor a ozuby v prostoru bývalé vložky posunou závoru do polohy odemčeno a dále po dotočení nadzvednou stávající mechanismus posunu střelky. To vše za 4 – 5 sekund. Uživatel lehce zatlačí na dveře a vstoupí. Při zamykání se dveře zevnitř otevřou klikou a pak se zvenčí normálně zacvaknou. Stačí krátký dotyk venkovní čtečky a zámek je uzamčen na dva západy a odblokuje závoru dotlačením. V této ověřovací poloze setrvá 2 sekundy a posune se opět do výchozí polohy. Tímto se elektronika přesvědčila, že je závora ve správném místě a je spolehlivě uzamčeno. Komplet je zabudován do standardního rozměru zádlabového zámku. Znemožňuje však vandalství zasunutím různých předmětů nebo vstříknutím sekundového lepidla s následným znehodnocením vložky. Nic podobného nehrozí, čtečka je hladká a bez otvorů. Zámek ve standardním provedení je testován na minimálně 500 tisíc cyklů odemčení a zamčení.
Foto Cerberius a Hobes
Pavel Hluchý
Publikováno: 16. 2. 2006, Autor: