Mezi nejvýraznější nákladové položky spojené s bydlením patří jistě výdaje za spotřebovanou energii. Platí to zejména u vytápění domu či bytu. Najít vhodný typ vytápění není jednoduché a výběr bude ovlivňovat celá řada faktorů. V současné době začínají u běžných uživatelů stále více zdomácňovat standardy okolních evropských zemí a v případě vytápění je tedy dnes takřka běžnou záležitostí vytápění podlahové. Pokud se uživatel pro takovou variantu rozhodne, může jeho příští topná sezóna vypadat co do komfortu a výše provozních nákladů úplně jinak.
Tradiční topná tělesa umisťovaná na stěnách místnosti vypouštějí, nebo jinak dodávají teplý vzduch, který stoupá a kumuluje se u stropu. Tam se po krátké době ochladí a pak klesá dolů. Rozložení teplot v takto vytápěném interiéru, který budeme temperovat na průměrných cca 21 – 22°C, pak vypadá následovně. U podlahy bude nejchladněji, běžně okolo 18 °C, v polovině světlé výšky běžné místnosti pak teplota dosáhne požadované výše cca 21 – 22°C a nejvyšší bude u stopu, cca 26°C. Relativní chladno u podlahy a ve výšce sedící postavy může uživatele motivovat k dalšímu zvyšování teploty, což se přirozeně projeví na výši provozních nákladů. Zcela jinak je tomu u podlahového vytápění.
Podlahy – velká inspirativní fotogalerie
Podlahového vytápění a jeho tvorba tepla v místnosti
Podlahové vytápění rozehřívá podlahu, teplý vzduch stoupá směrem ke stropu, kde se kumuluje a pomalu po ochlazení klesá spět podlaze, která je ale v tomto případě teplá. Výsledkem je plynule vyhřátá místnost s nejvyšší teplotou u podlahy a nejnižší u stropu. Takové rozložení teplot je ideální a odpovídá i potřebám člověka. Je obecně známou skutečností, že zima vždy přichází lidově řečeno od nohou. V případě podlahového vytápění přichází od nohou teplo.
Jaké materiály podlahové krytiny se hodí nejlépe pro podlahové vytápění?
Několik základních druhů podlahového vytápění
Existuje celá řada firem dodávajících množství různě technologicky řešených podlahových vytápění. V každém případě se ale dá říct, že na výběr jsou dva základní druhy: vytápění vodní (plynové) a elektrické. V případě elektrického se nejčastěji jedná o tenké topné fólie, které se v mnohých případech dají zabudovat bez speciálních úprav rovnou přímo pod krytinu (viz. obr. ). Tepelné rohože a fólie mají tloušťku měřenou v milimetrech a někteří výrobci dodávají fólie nepřesahující tloušťku 2,5mm. Vodní topení představuje položení trubek pod podlahu a instalaci kotle (plynového).
Porovnání elektrického a vodního podlahového vytápění
Publikováno: 21. 3. 2006, Autor: