Na otázku položenou v nadpise přirozeně žádná stejně „universální“ odpověď neexistuje. Není možné říct, že právě takto zařízený interiér je správný a tento už ne, protože překročil nějakou hranici, za níž je už všechno tzv. špatně. Každý obytný prostor by měl být obrazem svého uživatele a ten by se měl aktivně podílet na jeho formování. Přesto je možné zmínit alespoň některé „universální“ návody, který mohou posloužit jako vodítko při dosažení alespoň rámcové konkrétní představy o tom, jak bude, nebo by měl, ten či onen zamýšlený interiér vypadat.
Modelové situace jako „omalovánky pro malé děti“
Běžnou praxí při projektování interiéru je činnost, kterou bychom moli popsat jako vytváření potenciálních možných situací, nebo možné lépe jako vytváření modelu budoucího provozu. Stačí si vzít půdorys bytu v nějakém příjemném měřítku, např. 1:10, 1:50, nebo 1:100 a jednoduše si pokusit představit, jak se bude možné v takovém interiéru pohybovat. Pro přesvědčivější ilustraci budoucí reality a snadné virtuální zabydlení, je dobré vytvořit půdorysy nejpravděpodobnějších budoucích nábytků a zařizovacích předmětů pomocí obyčejného papíru a nůžek
Vystřižené čtverce a obdelníky, které představují stoly, židle křesla atd. pak poslouží jako hrací figurky a plánek bytu je vlastně šachovnicí. Rozměry nábytku nemusí být přesné, stačí jen rámcově, tzn. např. pohovka 2 x 1m, stůl 0,8 x 1,5m, židle 0,4 x 0,4 m, křeslo 0,8 x 0,8 m, jako hloubka pokojové stěny se dá uvažovat okolo 0,6 m, stejně jako hloubka pracovní desky kuchyňské sestavy. Vypadá to velmi infantilně, ale takové stavebnice používají i profesionálové. Nicméně, pak už stačí opravu jen trochu fantazie a také vědomí, že např. nějaký komunikační prostor kolem stolu, pohovky, atp., zkrátka nějaká „ulička“ by neměla být menší osmdesáti centimetrů, v nejhorším ale ještě snesitelném případě pak šedesát. Rozkládací gauč potřebuje tento prostor větší a to o tolik, o kolik se rozloží, židle by se měla dát odšoupnout od stolu také alespoň těch zmíněných 60 cm atp. Ale to vše si uživatel uvědomí v okamžiku, onu hru s figurkami a šachovnicí bude brát vážně.
Velká fotogalerie moderních interiérů
Poloprofesionální programy dostupné na internetu
Stejným způsobem, jaký jsme zde popsali, vlastně fungují kompoziční programy, které jsou volně ke stažení na internetu a bývají velmi podobné programům profesionálním. Po měsíci používaní je ale takový program nutno odstranit z počítače a nebo jej zakoupit.Asi nejznámějším takovým programem je Roomarranger, který je k dispozici na stránce www.roomarranger.com. Jeho případná cena po měsíční zkušební době je 500Kč.
Jaroslav Zákolanský
Publikováno: 20. 4. 2006, Autor: