Jarní teplé počasí dovoluje trávit podstatnou část dne venku a pro mnohé to znamená zejména pobyt v přírodě, nebo v městcích parcích. Květen je pak navíc vnímán jako jeden z nejkrásnějších jarních měsíců, kdy je takřka hříchem setrvávat v uzavřeném interiéru. Dovolí li to tedy počasí, nezbývá už nic jiného, než pozvánka na nějaký příjemný piknik, třeba právě v trávě a třeba i takovým způsobem, jako na obraze od slavného francouzského malíře Claude Moneta.
V polovině devatenáctého století, kdy zmíněný Claude Monet žil a pracoval, bylo nutné počítat s tím, že po krátké chvíli přinesené studené nápoje zteplají, tedy pokud nebyl v těsné blízkosti piknikového místa nějaký zdroj chladné vody, a stejně tak to v opačném gardu platilo o teplých pokrmech, jež vychladly a nabízely se v teplotě svého okolí. I v devatenáctém století sice dokázali poklesům nebo vzrůstům teploty směrem k teplotě okolí nějakým způsobem čelit, např. pomocí kožených vaků, kamenných džbánů, nebo konec konců i s použitím „tradičního“ izolantu tepla v podobě běžného novinového papíru. Úspěch či efekt ale jistě nebyl takový, jako může být dnes. Našinec se ničím takovým nemusí zabývat, tedy respektive rozhodně ne v takové míře. Teplé jídlo a nebo studené nápoje je možné udržet v konzumační teplotě několik hodin, stejně jako např. bílé víno, které dobře chutná v restauraci, ale v otevřené krajině možná ještě o něco lépe.
Pro uspořádání pikniku, který tedy nemá podobu konzumace salámu z umaštěného papíru a pití zteplalého piva z lahve, bude potřeba nějaký servis, tedy talíře a příbory, stejně jako sklenice na různé donesené nápoje a pokud tedy hostina, pak i s cukřenkou a šálky s podšálky, stejně jako s ubrousky a nádobou na citrónovou vodu pro zbavení se mastnoty z rukou po konzumaci např. pečeného ptactva atp. Přirozeně že lehce přeháníme, ale nějaké nádoby bude jistě na místo určení dopravit a k tomu jsou určeny piknikové koše, mnohdy v retro designu, který odkazuje na „staré časy“, kdy oddávání se takovýmto kratochvílím bylo poměrně běžné. Není li z nějakého důvodu vhodný piknikový koš, který má takřka vždy podobu „kufru“ a je jej tedy nutné nosit v ruce jako aktovku, pak je možné volit speciální piknikové batohy. Veškerá tato kratochvilná zavazadla se od těch běžných liší v prvé řadě uspořádáním svého vnitřku, který je uzpůsoben k přepravě porcelánového nádobí, skla a jiných nezbytných piknikových propriet. A ony teplé a studené nápoje? Není jistě třeba připomínat, že kromě notoricky známých termosek, ze kterých je možné podávat horkou černou kávu nebo čaj, lze už za necelých sto korun získat termotašky schopné udržet např. pečené kuře v ideální konzumační teplotě i několik hodin. Sofistikovanější zařízení jsou vybaveny elektrických vytápěním, které je možné zapojit do autobaterie a nebo do předem a doma nabitého akumulátoru.
Zbývá tedy popřát už jen dobrou chuť a rozhodně také příjemnou zábavu.
Publikováno: 16. 5. 2006, Autor: