reklama

Indiáni v houpací síti

Teplé sluneční počasí přirozeně funguje jako příslib dovolených, relaxace a lidově řečeno nic nedělání. Odpočívat se dá různými způsoby. I v tomto jsme si zvykli na celou řadu novinek, přičemž jedna z nich, jeden způsobe relaxace má přitom stále ještě příchuť něčeho nového a v pravdě exotického. Máme na mysli houpací sítě, jejichž tisíciletá historie mnohé jistě překvapí a které jsou ideálním doplňkem např. obytného exteriéru či kreativně pojatého interiéru.

Houpací sítě pocházejí z oblasti Střední a Jižní Ameriky. Svou obdobu měly i v Evropě, a to díky „závěsným“ lůžkům posádek v podpalubí prvních objevitelských lodí. Pokud budeme hovořit o tradičních sítích, pak jistě stojí za to zmínit pravděpodobně nejznámější sítě, které svou barevností budou mnohým připomínat indiánské oděvy a textilie. A není divu. Předobrazem houpacích sítí jsou sítě pocházejí z rukou májských Indiánů, který se jejich výrobě věnují dodnes. Na našem trhu jsou pak nejrozšířenější sítě brazilské.

Řeč barev

Májské látky mají ve své barevnosti skrytou určitou formu sdělení, asi jako dnes např. státní vlajky, nebo dříve bojové, mírové či slavnostní malování obličejů členů přírodních národů. I civilizovaný Evropan jistě cítí svého druhu alarmující povahu např. rudé barvy, nebo kombinace černé barvy s barvou žlutou (výstražné zbarvení bodavého hmyzu.) Většina májských sítí pochází z oblasti horského masivu Guatemalan Kordilieras a vesnic položených kolem mýtického jezera Atitlan. Práce na jedné síti trvá i několik týdnů a většinou na ní tradičně pracuje celá rodina. Je to vlastně stejný přístup, jako v zemích bývalé Persie k tamním ručně vázaným kobercům. Na našem domácím trhu se dají získat májské houpací sítě a látky v různých „afro“ či „etno shopech“ v centru Prahy nebo jiných velkých měst, a to bez ohledu na skutečnost, že Májové nemají s Afrikou ale vůbec nic společného. Naopak nejrozšířenější a tím pádem nejdostupnější jsou sítě brazilské. Např. na pražské Letné existuje specializovaný obchod s houpacími sítěmi právě z Brazílie.

Brazilské sítě jsou tkané na ručních stavech a vyznačují se velkou pevností tkaniny. Pro všechny brazilské sítě utkané ze 100% bavlny platí, že jsou vyrobeny s vysokým podílem ruční práce zkušenými pracovníky, kteří při výrobě postupují tradičními metodami používanými již jejich předky. Výrobce garantuje, že při produkci sítí nebyla využita práce dětí.
 

Druhy sítí na našem trhu a ceny

Pro přehlednost uvádíme různé typy sítí, které jsou k dispozici na našem domácím trhu. Mnohé jistě překvapí, že sítě mohou být pro jednu, dvě i více osob. Jejich velikost udává prodejce jednoduše stejným způsobem, jakým jsme si zvykli vnímat velikosti oblečení. Sítě XXL jsou sítě skutečně obřích rozměrů a s velkou nosností určené pro celou rodinu. Existují varianty jednoduchého zavěšení nebo varianty s tyčí. Sítě XL jsou určeny pro dva dospělé. Velmi praktické jsou sítě pro turistiku s hmotností od 0,3 kg (100% nylon) a nosností 90 kg, které je možné kombinovat s moskytiérami a stanovým přístřeškem. Zvláštní a zajímavou variantou jsou sítě a kolébky pro děti do jednoho roku věku se stojany či bez něj (k volnému zavěšení) vyrobené z přírodních materiálů. Při nákupu sítě by i v případě, že se jedná o 100% bavlnu neměla pořizovací cena přesáhnout 2 500Kč. Běžná, kvalitní sít pro dvě osoby se pohybuje oko 1 700Kč. Stejně tak se počítá, že pr.měrná hmotnost houpajícího je okolo 80 Kg.

Způsob zavěšení

Houpací síť zavěšujeme podle uvedeného obrázku. Závěsná oka by měla zůstat zhruba ve výšce 180 cm a mělo by být dodrženo rozpětí uvedené u jednotlivých typů sítí. V případě, že stromy či např. sloupky jsou od sebe příliš vzdáleny, je třeba využít prodlužovací lano tak, aby zůstal zachován poměr výšky zavěšení a rozpětí. Pro zavěšení sítě v interiéru se používají speciální upevňovací prvky. Princip výška/rozpětí zde platí stejně jako při zavěšování sítě v exteriéru.

Údržba

Houpací sítě je vhodné prát na 30 °C v ruce. Výrobky vyžadují suché skladování, jinak hrozí zplesnivění. Pokud není síť dlouhodobě používána, je lépe ji sundat, složit a uskladnit. Prodlouží se tak její životnost a zabrání se blednutí barev.

Vlastimil Tlustý

Foto firma Jana Pospíšilová,  www.houpacisite.cz

Publikováno: 7. 6. 2006, Autor: