reklama

Ano pane, ne pane, jistě pane

Mezi běžně dostupným a vyráběným nábytkem těžko najedeme nějaký jeho druh, který bychom neznali, který by nás překvapil a nebo který by nám připadal málem cizí. Takové hledání a přemýšlení nad tím, zdali nějaký podobný nábytek vůbec existuje, může být pro někoho zábavné dobrodružství, ale co kdybychom mu jeho pátrání trochu zkomplikovali a vymínili si, že hledaný nábytek musí ještě splňovat jednu podmínku, a sice, že musí být nejen neznámý a málo vyhledávaný, ale k tomu všemu ještě zapomenutý a dříve tradiční. Napadá Vás tedy něco?

i (Zdroj: archiv redakce)
Ano pane, ne pane, jistě pane
Od samého začátku přirozeně mluvíme o tom, čemu jsme si kdysi dávno zvykli říkat „němý sluha“ a co se minimálně na našem trhu objevuje od konce 19.století. Oním němým sluhou je pak malý, většinou nikterak výrazný kus nábytku, který stojí většinou někde bokem či mimo a když je to potřeba, pak sice svého pána neumí vysvléknout, ale dokáže mu trpělivě držet sako nebo kalhoty tak dlouho, jak jen je to potřeba. A co je na tom nejzajímavější ? Že přitom všem mlčí a neřekne ani slovo. A mimochodem, takový sluha bývá k mání takřka za pár korun.
Stojící ramínko

Němý sluha vlastně supluje vedlejší roli opěradla židle. A nebo je to možná naopak. V každém případě, ono přehození saka nebo kalhot přes zmíněné opěradlo je přesně tou činností, pro níž je náš němý sluha takzvaně stvořen. K tomu všemu bývá ve své horní části vybaven jednoduchým „zařízením“, které známe z ramínka upraveného pro zavěšení kalhot a dovoluje tak odložení nejen saka či košile, ale i kalhot a ty dokáže nezmačkat.

Mezi další dovednosti němého sluhy pak patří šetrné přechovávání odložené kravaty, případně umí podržet i drobné předměty, např. náramkové hodinky. Někteří jeho kolegové, a chtělo by se napsat „předsíňoví kolegové“ jsou zařízení k odkládání deštníků a chcete li, pak v duchu starých časů také vycházkových holí.

Z toho všeho vyplívá, že v zásadě a s jistě patrnou drobnou mírou nadsázky, můžeme tedy hovořit o dvou druzích němých sluhů. Ty první většinou nacházíme v ložnicích či šatnách, tedy v prostorách, kam přicházíme již vysvlečení z kabátů a bund a zároveň zbaveni oněch deštníků a vycházkových holí. Ti druzí sluhové pak většinou stojí v předsíních a drží panstvu klobouky, již zmíněné hole a pochopitelně také deštníky. Zbývá jej naučit nalévat whisky se sodou.

 
 
Jaroslav Nývlt

Foto: Nábytek.cz, Form,Zack, STRNAD nábytek, TON a archiv autora

Publikováno: 9. 6. 2006, Autor: