reklama

Pes a kočka: 5 tipů, jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě

Sdílíte svůj domov se psem, kočkou nebo jiným chlupatým přítelem? Pak patříte ke spokojenější části lidstva. Opravdu! Existuje celá řada psychologických studií, které to dokazují. Horší zprávou je, že váš byt ze čtyřnohého člena domácnosti až tak nadšený není, a pokud nechcete, aby se z něj stalo doupě plné chlupů, roztočů a parazitů, bude nutné mu věnovat patřičnou péči. Ale nebojte, zas tak složité to není. Dali jsme pro vás dohromady 5 tipů na udržení maximálně čistého, útulného a zdravotně nezávadného domova.

1. Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: koupat, nebo nekoupat?

Pokud váš chlupáč vypadá po procházce jako po bahenní lázni, je jasné, že sprše neunikne. Špína ale nemusí být vždy vidět, a tak by očista měla následovat po každém návratu. Zároveň je dobré mít na paměti, že časté mytí šamponem – i když se jedná o speciální zvířecí – mazlíčkům zrovna neprospívá. Spíš naopak, může způsobit podráždění a vysušení jejich pokožky a ta se pak stává náchylnou k plísním, vyrážkám a jiným kožním problémům. Po procházce otřete packy a břicho zvířete vlhkým hadříkem, speciálními vlhčenými ubrousky nebo v nejnutnějším případě osprchujte vlažnou vodou. Pokud se zablácené tlapky přece jen neobejdou bez mydlinek, můžete si naředit jemný psí šampon – přibližně jeden díl na deset dílů vody – a takovým roztokem psí nohy posprejovat a pak opláchnout. Celkovou šamponovou lázeň byste svému čtyřnohému příteli měli dopřát maximálně jednou za měsíc. Pokud si s ní nevíte rady, navštivte některý ze specializovaných zvířecích salonů, kde se o ně postarají.

Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: koupat, nebo nekoupat?
i (Zdroj: pixabay.com)
Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: koupat, nebo nekoupat?

2. Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: nebezpečí ze vzduchu

Srst a odumřelá zvířecí pokožka v kombinaci s roztoči, prachem a plísněmi mohou vyvolat alergickou reakci i u lidí, kteří dosud na nic alergičtí nebyli. Typickými příznaky jsou oteklé sliznice, pálení v očích, vyrážky, podrážděný nos a krk. Předejít těmto nepříjemnostem je možné tím, že se jednak budete co nejlépe o zvířata starat, a také tím, že současně budete pravidelně čistit vzduch v bytě. Právě v něm se totiž většina alergenů drží nejdéle. Jednoduchým a účinným řešením jsou čističky vzduchu.

3. Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: všudypřítomné chlupy

Jistě budete souhlasit, že největší výzvou na soužití s domácími mazlíčky jsou jejich chlupy. Jsou totiž všude! Množství chlupů na podlaze či pohovce můžete snížit pravidelným kartáčováním zvířecí srsti, k jejich naprosté eliminaci však bude nutné pořídit si kvalitní vysavač jako například akumulátorový tyčový Dyson Cyclon V10, který díky využití cyklonové technologie dokáže zachytit částice o velikosti pouhých 0,3 mikronu, tedy kromě srsti i většinu roztočů. 

Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: všudypřítomné chlupy
i (Zdroj: pixabay.com)
Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: všudypřítomné chlupy

4. Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: čistota nadevše

Vysavač sice zbaví nečistot, které jsou vidět na první pohled, neměli byste ale zapomínat na drobné organismy, které zvířata mohou zavléct do našich domácností. U koček je největší hrozbou toxoplazmóza, u psů to mohou být paraziti jako škrkavka, srdnatka apod. Jak zamezit tomu, aby tito cizopasníci ohrozili vaše zdraví? Po příchodu z vycházky důkladně otřete zvířeti tlapky i tlamičku. Alespoň jednou za týden myjte podlahu, perte pelíšky, hračky a čistěte nábytek, nejlépe přírodními dezinfekčními přípravky Menforsan, které jsou šetrné k lidské i zvířecí pokožce a zároveň obsahují insekticidní složky, jež hubí veškeré nežádoucí organismy. Pravidelně podávejte svým čtyřnohým přátelům odčervovací tablety.

5. Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: předsíň jako psí umývárna

Udržování čistoty je nesmírně důležité a občas i docela náročné. Pokud ale přizpůsobíte svůj vstup do bytu tak, abyste vše praktické měli při příchodu z procházky po ruce, budete mít vše o dost jednodušší. Jestli máte tu výhodu, že bydlíte ve velkém domě, zařiďte si zvířecí umývárnu ve sklepě nebo na zahradě – ušetříte si tím spoustu práce. Pokud ale bydlíte v bytě, bude nutné přizpůsobit vaši předsíň. Budete potřebovat dostatečně velkou rohož – naučte psa, že právě na ní se má po návratu z venku zastavit a počkat, až ho očistíte. Dále vlhčené ubrousky pro zvířata – ty se hodí zejména v zimě, protože nejenže odstraní nečistoty, ale zároveň pečují o tlapky, které mohou být poškozené procházkami po nasolených komunikacích. Na otření tlapek v letních měsících se bude hodit rozprašovač s vodou a měkký hadřík. A praktický ručník pro psy, do kterého zvířátko po očistě jednoduše zabalíte a zároveň do něj otřete i zbytky špíny z venku.

Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: předsíň jako psí umývárna
i (Zdroj: pixabay.com)
Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: předsíň jako psí umývárna

Publikováno: 6. 3. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce