reklama

Bydlení ve stanu

Léto si přirozeně většina z nás spojuje s dobou dovolených, kdy je možné odjed na chatu, chalupu, využít nabídku cestovních kanceláří a nebo se znovu podívat, jak vypadá moře. Někteří si představují svou dovolenou jako pasivní ležení u slané nebo sladké vody a jiní touží po aktivní dovolené prosté komfortu hotelových apartmánů. Stačí jim cíl, batoh, stan a spacák. A právě pro takové dobrodruhy probíhá na pražském letenském výstavišti výstava spacáků a stanů (do 31.7.), která mimo jiné umí odpovědět na otázku jak a který spacák či stan si vybrat právě pro tu svou cestu na konec světa (nebo třeba jednom na Moravu). Přiblížíme Vám alespoň fragment problematiky výběru toto správného stanu.

Tyto řádky jsou určeny běžnému uživateli, který několikrát za rok vyrazí do přírody, na vodu, nepřespává v extrémních podmínkách tropických pralesů, věčně zasněžených horských hřebenů nebo polárních kruhů atp.

Výběr stanu

Pro běžného uživatele platí několik základních pravidel, kterých by se měl při výběru řídit. Jedno z nich spočívá v základní rozvaze nad tím, s kým bude cestovat a kolik lidí bude ve stanu najednou přespávat. Tímto způsobem by měl být tedy schopen odhadnout alespoň přibližnou velikost stanu.

Pokud má být stan využívaný i jinak, než jako víkendové spaní pro děti na zahradě, měl by být v prvé radě tzv. dvouplášťový tak, aby případného nocležníka byl schopen ochránit před deštěm. Jednoplášťové „supermarketové“ stany za tisíc korun toto neumí. Druhým zásadním parametrem je tzv. výška vodního sloupce, které je schopen stan odolat. Zjednodušeně řečeno, tento údaj podávaný v metrech informuje zákazníka, jakému tlaku vody dokáže stan odolat a nepropustit. Např. stan s vodním sloupcem 5 m si můžeme představit jako stan, ke kterému jako k rovině kolmo přiložíme 5 m dlouhou štíhlou nádobu– např. měrný válec, kterou naplníme vodou a odstraníme dno. Stan by neměl vodu propustit. Pro české či středoevropské podnebí je dostačující vodní sloupec okolo 2 – 2,5 m. Takový stan bude vážit cca kolem 3,5 kg a vyžádá si investici okolo 3 000 Kč.

Do extrémnějších podmínek, tedy např. do Tater a nebo prostě dál od domova, kdy se nutnost vědomí přítomnosti něčeho opravdu spolehlivého násobí, je dobré vybavit se stanem se schopností dlouhodobě odolávat zátěži 5 – 6 m vodního sloupce. Váha takového stanu bude kolem 3 Kg a cena okolo 5 000 Kč. A značky stanů? Nechceme nikomu dělat reklamu, ale v tomto případě se vyplatí kupovat prověřený výrobky. Zkuste tedy např. COLEMAN,HANNAH adventure series čiJURKů.
Šťastnou cestu a příjemné bydlení ve stanu.
Kamil Holý

Publikováno: 5. 7. 2006, Autor: