Dveře mimo dělení prostoru plní také bezpečnostní funkci a zároveň působí jako estetický doplněk stavby či bytu. Pochopitelně, že musí splňovat spoustu kritérií, z nich nejdůležitější je odolnost, pevnost a funkčnost. Materiál, design a originalita provedení je už spíše věcí vkusu každého z nás.
Dveře se vyrábějí z masivu a nebo – což je nejrozšířenější varianta – dřevěná je pouze konstrukce s voštinovou výplní (tvrdý karton) a dřevotřískovým, dýhovaným nebo laminovaným pláštěm. Nejlevnější hladké dveře se pohybují v cenových kategoriích kolem dvou tisíc korun. Na dveřích s imitovanou strukturou dřeva dnes díky výrobním technologiím na první pohled nerozeznáte, zda jde skutečně o dýhu nebo laminát. Druhá varianta je pouze odolnější vůči povrchovému mechanickému poškození a tomu, čemu se lidově a přesně říká „prokopnutí“.
Interiérové dveře – inspirativní fotogalerie
Odolná překážka
Vchodové (vstupní) dveře musí mít především masivní konstrukci. Měly by splňovat druhou nebo třetí bezpečnostní třídu přesně v souladu s požadavky pojišťoven. Bezpečnostní dveře bývají navíc vyztuženy plátem ocelového plechu a vybaveny důmyslným zámkovým zařízením (systémem táhel, závor a zámků) a napevno přichycenými, plnými zárubněmi. Bezpečnostní dveře bývají z vnitřní strany doplněny zvukovou izolací a obloženy koženkou. Součástí vchodových dveří by měla být zabudovaná i protipožární ochrana. Tvoří ji protipožární pásek, který při vysoké teplotě několikanásobně zvětší svůj objem a tím utěsní spáry po obvodu dveří. Výrazně se tak omezí přívod čerstvého vzduchu a zpomalí se prostup plamenů. Ani pevné a sebeodolnější dveře samy o sobě nejsou k ničemu, pokud nejsou doplněny moderními bezpečnostními zámky. Před časem jsme psali o čipových systémech, trh nabízí širokou škálu dokonalých certifikovaných výrobků.
Bytový doplněk
Výběr vhodných interiérových dveří odvisí od celkového zařízení bytu a měly by splňovat svůj účel. Odhlučnit a oddělit daný prostor, bránit průvanu a zajistit intimní atmosféru. Nejjednodušší hladké dveře tvoří nejčastěji smrkový rám z hranolů, z obou stran krytý asi tři milimetry tlustou dřevovláknitou deskou. Pevnost a pružnost dveří zajišťují papírové voštiny. Jinou variantou jsou kazetové dveře (kazety mohou být podle typu dveří plastové, dřevěné, skleněné), vyztužené polystyrénovými nebo dřevotřískovými profily s otvory kvůli odlehčení křídla dveří. Zvlášť ve starších bytech a v rodinných domech jsou velmi oblíbené výrobky z masivu, doplněné vhodným stylovým kováním. V porovnání s obyčejnými jsou takovéto dveře nesrovnatelně těžší a hodí se skutečně jen do některých interiérů. Prosazovat se začínají i známé bezpolodrážkové dveře. Zatímco profil běžných dveří částečně překrývá i zárubeň, dveře bez polodrážky zapadnou do zárubně v celé tloušťce.
V halách nebo paradoxně naopak velmi stísněných prostorách se dobře uplatňují kazetové posuvné dveře. Buďto zajíždějí do „pouzdra“ připevněného na stěnu místnosti nebo se zasouvají do prostoru (například do příčky ze sádrokartonu) mezi stěnami. V moderních interiérech se aplikují také dveře z tvrzeného skla. Velmi moderně a přitom vzdušně vypadá zejména kombinace hliníkových prvků s průhlednou výplní z umělohmotného skla. Dají se použít například jako dveře do koupelny nebo do velké šatny.
Bourat, nebo obložit
Nedílnou součástí každých dveří je zárubeň. Pokud rekonstruujete a uvažujete o výměně starých dveří za nové, nejspíš se nevyhnete dilema, zda zakoupit speciální zárubně pro obložení stávajících, anebo se prostě smířit s původními zárubněmi. Řešením může být vybourání starých zárubní a instalace nových obložkových. Musíte však počítat s tím, že obložky částečně zmenší průchozí prostor a přece jen maličko vyčnívají ze stavebního otvoru. Lze použít rovněž dveří s plným nadsvětlíkem. Designově vypadají jako 260 cm vysoké, otevírá se však plocha 197 – 210 cm. To zaručuje mnohem účelnější funkci dveří a především dodává projektům a návrhům nový rozměr. Dveře s plným nadsvětlíkem jsou vyráběny v mnoha modelových řadách a variantách.
Publikováno: 21. 7. 2006, Autor: