Mít hezky a čitelně označený dům je dobré nejen pro pošťačku a doručování zásilek či nákupů, ale taky pro návštěvy. A když nás u domovního čísla vítá truhlík se svěžími rostlinami, je návrat domů hned o mnoho příjemnější. Poradíme, jak vyrobit domovní číslo s truhlíkem na květiny.
Na domovní číslo budeme potřebovat tři prkénka 10 x 45 cm. Na truhlík pak dvě 30 x 10 cm a dva boky 10 x1 2 cm. Dvě příčné laťky mají rozměr 5 x 25 cm. Dále cínový drátek na pájení nebo klempířský cín. Výhodou cínu je, že má nízký bod tavení a není pro něj nutná příliš vysoká teplota. Při práci se neobejdeme bez opalovací plynové pistole a řezacího odlamovacího nože a dlátka. Pro spojení dřeva použijeme lepidlo pro exteriér a vruty do dřeva. Pro povrchovou úpravu pak bezbarvý lak. A samozřejmě rostliny v květináčích, které do truhlíku zasadíme.
Jak při výrobě domovního čísla postupovat
1. krok: všechny díly přesně nařežeme
Na pokosové pile si všechny díly přesně nařežeme. A to jak na zadní desku, tak i na malý přední truhlíček. Stejně tak si zakrátíme zadní příčné latě, které nám budou prkénka spojovat.
2. krok: materiál vyskládáme na rovný stůl
U prkének po zakrácení zabrousíme řezané hrany pomocí smirkového papíru. Pak si vyskládáme materiál na rovný stůl a ze zadní strany přes příčné latě sešroubujeme nosnou desku.
3. krok: na spojení použijeme vruty do dřeva
Zatím ale pouze dvě prkénka ze tří. Třetí jen vyzkoušíme a necháme volné pro vyrobení a odlití čísla. Na spojení používáme vruty do dřeva, které jsou pouze tak dlouhé, aby neprošly spojovaným materiálem skrz, tedy cca 4 x 35 mm.
4. krok: slepíme truhlík
Ze dvou boků a dvou delších prkének, která už máme zakrácená, si slepíme truhlíček. Lepidlo použijeme proto, aby venkovní pohledová strana byla bez vrutů a hezká. Po dobu schnutí lepidla pro exteriér zajistíme materiál svěrkami.
5. krok: truhlík přišroubujeme na desku
Po dostatečném zaschnutí lepidla, které bývá při pokojové teplotě kolem hodiny, truhlík povolíme. Pak jej přes zadní stěnu přišroubujeme na desku. Je o něco kratší než celá deska, aby nebyla deska s číslem přesně pravidelná.
6. krok: pomocí dlátka vysekáme číslo
Do posledního volného prkénka pomocí dlátka opatrně vysekáme do hloubky 3–5 mm naše domovní číslo. Nejprve namalujeme jeho obrys. Pak vlákna podle narýsování pečlivě do hloubky zařízneme. Teprve pak přijde na řadu dlátko a palička.
7. krok: roztavíme cín
Z cínového drátku smotáme malé kuličky. Ty vložíme do připravené odlévací lžíce. Pomocí plynové opalovací pistole cín opatrně zahřejeme a roztavíme. Použít můžeme i větší kousky klempířského cínu.
8. krok: cín vléváme do čísel
Roztavený cín postupně vléváme do jednotlivých čísel. Při práci dbáme na bezpečnost, protože pracujeme s ohněm a žhavým cínem. Počkáme, až odlité číslo úplně vychladne.
9. krok: cín obrousíme do roviny
Cín díky svým vlastnostem vytvoří při odlití malý přelitek nad plochu dřeva. Ten pomalu odbrousíme. Ideální je pro to použití pásové brusky a hrubšího smirkového papíru. Postupně brousíme až do roviny.
10. krok: desku i s truhlíkem opálíme
Nakonec celou desku i s truhlíčkem opálíme. Dřevo tak prokreslí svá léta a nebude svítit novotou. Opálení zafixujeme pomocí bezbarvého laku ve spreji. Výhodou cínu je, že nekoroduje, číslo zůstane stále hezké.
11. krok: domovní číslo připevníme na místo
Pak už stačí jen přišroubovat na dům či na vrata a zasadit rostlinky do truhlíku.
Publikováno: 5. 3. 2019, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman