reklama

Vedro, s vedrem a konečně také bez vedra

Přes den je nejen venku, ale a také na většině pracovišť k zalknutí. Uprostřed léta, zvlášť je-li „vypečené“ jako to letošní, se pak člověk netěší ani domů. Do vyhřátého domu nebo bytu, kde pobyt představuje spíš trest než odpočinek.

Jediným možným a přitom docela snadným řešením je klimatizace. Běžná klimatizace se skládá z vnitřní a vnější jednotky. Ta první, instalovaná v interiéru místnosti, obstarává výměnu vzduchu. Teplo z ní do vnější jednotky odvádí chladicí kapalina. Takový systém je nejvhodnější, nevyžaduje prakticky žádnou údržbu. Klimatizace pro jednu menší místnost se dá pořídit zhruba za 10 tisíc korun, jednoduchá montáž vyjde na dalších pět. Chceme-li klimatizovat celý dům nebo byt, stačí  jedna venkovní jednotka na více vnitřních, umístěných v jednotlivých místnostech. Klimatizace bytu značkovými výrobky tak vyjde přibližně na 100 tisíc korun včetně montáže.

Zdravotní kritéria

Při výběru klimatizace je třeba dobře zvolit její výkon. Ten se dá orientačně zjistit na internetových stránkách prodejců. Úměrně s výkonem roste také spotřeba elektřiny, v místnosti o 40 metrech čtverečních se pohybuje kolem 900 W/h (devět 100 watových žárovek). Při výběru a nákupu klimatizačního zařízení je ovšem třeba přihlédnout ke zdravotním aspektům. Platí zásada, že mezi venkovní a klimatizovanou teplotou by neměl být rozdíl větší než  5 – 6, maximálně 8 oC. Zařízení může vadit také alergikům, přestože moderní výrobky jsou vybaveny filtry, zachycujícími alergeny a čistícími venkovní vzduch. Totéž platí o osobách s tzv. chladovou alergií. Jsou náchylní na změny teplot a v ochlazeném bytě dostanou prakticky okamžitě rýmu. Vyjdou-li naopak ven na sluníčko, nachlazení jako mávnutím kouzelného proutku zmizí.

Stavební řešení

K montáži klimatizace není třeba stavební povolení. To je nezbytné pouze v případě podstatného zásahu do nosných konstrukcí budovy. V takovém případě je vhodné montáž konzultovat přímo se stavebním úřadem. Pokud bydlíte ve vlastním bytě, potřebujete souhlas společenství vlastníků, v družstevním zase souhlas představitelů družstva.  Kromě napevno zabudované klimatizace je možné pořídit si mobilní zařízení. „Bedýnku“ jednoduše postavíte do místnosti a v případě potřeby ji snadno přemístíte jinam. Přístroj se pak jednoduše zapojí do zásuvky. Musíte však zajistit přívod a odvod vzduchu, třeba přes balkon, lodžii a podobně. Snad jedinou nevýhodou mobilního zařízení je vyšší hluk, neboť klimatizace pracuje přímo v místnosti.  A naopak – výhodou je, že si přístroj podle potřeby odvezete na chalupu nebo chatu. Výrazně nižší je rovněž cena, úměrná výkonu. Ten je samozřejmě v porovnání se stacionárním zařízením o poznání nižší. Kromě chlazení vzduchu plní klimatizace řadu dalších služeb a funkcí. Používá se k větrání, odvodu nadbytečné vlhkosti, k čištění vzduchu a dokonce k topení. Umí totiž ohřívat vzduch s daleko nižními náklady, než třeba plynové nebo elektrické topení.

Spolehlivá varianta

Je třeba vzít v potaz skutečnost, že klimatizace je pouze alternativou řešení konkrétního stavu. Pomáhá vypořádat se s horkým vzduchem v místnosti. Pokud dbáme na „prevenci“, pak  je mnohem jednoduší horký vzduch do interiéru vůbec nevpustit, případně zamezit jeho ohřátí. Zní to jednoduše, ale prakticky jedinou možností je důsledné zaclonění oken. Pomocí venkovního zastínění (předokenní rolety) nebo vnitřních rolet, žaluzií a fólií na skla.  Protisluneční fólie zadržují až 80 % slunečního záření, podle typu fólie snižují průchod světla okenní plochou o 8 až 95 %. Téměř stoprocentně brání průniku škodlivého ultrafialového záření. Jsou opatřeny dvojitým tvrzeným povrchem odolným proti otěru, vysoce přilnavé lepidlo umožňuje fólii vytvořit souvislou plochu se sklem. Dostanou se ve venkovním i vnitřním provedení a v nejrůznějších barevných odstínech.

Pavel Hluchý
Foto archiv autora

Publikováno: 30. 8. 2006, Autor: