reklama

Blíží se topná sezóna

Přibližně v průběhu druhé poloviny října začíná většina domácností s nezávislými zdroji tepla temperovat svůj obytný interiér pozvolným přitápěním. Mnohým stálo za to spočítat si spotřebu energií v závislosti na dosahování tepelného komfortu a novou sezónu budou zahajovat v kombinaci s krbovou vložkou nebo kotlem na biomasu či pevná paliva.

Velmi častým tématem článků v odborném či poloodborném tisku je energetická a potažmo tedy ekonomická náročnost jednotlivých způsobů vytápění. Značnou popularitu si vysloužily různé systémy podlahového vytápění, které jsou jednak velmi komfortní, neboť přijímání tepla od podlahy je příjemné a zároveň dochází k rovnoměrnému rozložení teplot v interiéru, a pak je to také řešení elegantní, nevyžadující instalaci topných těles, tedy různých a mnohdy nevzhledných radiátorů, přímotopů atp.

Podlahové systémy také k dosažení požadované teploty spotřebují méně energie, než např. vytápění s použitím zmíněných radiátorů. Důvod je prostý, pokud jde od podlahy chlad a nebo je li u podlahy průvan vlivem špatného těsnění u dveří nebo oken, pak má uživatel vždy pocit zimy i když je půl metru nad podlahou teplota u hranice 25 stupňů. Z výzkumu vyplívá, že radiátorové vytápění bývá nejčastěji nastaveno na 25 stupňů, podlahové na 23°C.

Topení – velká inspirativní fotogalerie

Blíží se topná sezóna
Blíží se topná sezóna (Zdroj: )
Blíží se topná sezóna
Blíží se topná sezóna (Zdroj: )
Blíží se topná sezóna
Blíží se topná sezóna (Zdroj: )
Audit a relativně nejlevnější zdroje

Informaci o tom, který způsob vytápění je nejekonomičtější, může zájemce získat prostřednictvím tepelného auditu, který je lze získat např. u České energetické agentury.

Bez něj lze jen doporučit analýzu zaplacených faktur za spotřebovanou energii na vytápění a zjistit, kolik, jak a kudy peníze „tečou“ okny ven. Nejčastěji vychází jako nejekonomičtější kombinace podlahového vytápění s kotlem na biomasu či tuhá palivy, případně na plyn a krbové vložky. Největší finanční ztráty přicházejí prostřednictvím špatné izolace a zateplení domu. Proti tomu je možné se bránit alespoň s použitím banální těsnící pásky do oken a dveří. Stačí je zavřít, zapálit svíčku, přiblížit se s ní k oknu a pozorovat její plamen. Kdy se chvěji, tudy fouká.

Jaroslav Zákolanksý

Foto firem DEVI, Gabotherm, Karma, Krby-krby.cz

Publikováno: 13. 10. 2006, Autor: