Ekologické uvažování není v rámci současné společnosti žádným standardem. Nejvyšší kategorií případného uvědomění si např. ochrany obnovitelných je třídění odpadu a vzhledem k ekonomickým výhodám provozu je možné zaznamenat i drobný zájem např. o vytápění pomocí slunečních kolektorů. Mnohem vyšší podpory z řad zákazníků se ale v rámci vytápění těší používání krbových vložek schopných pomocí rozvodů temperovat obytný interiér – a nebo k jeho vytápění významně přispívat. V tomto případě však může nastat problém s dostupností palivového dřeva. Kde jej vzít?
Zájemce o palivové dřevo má několik možností. Tou první je přirozeně nákup v prodejnách tipu Bauhaus, který je ale vhodnější spíše pro občasné spotřebitele – chataře. Efektivnější je získání dřeva rovnou od dřevozpracovatelkých závodů, kde se zájemce může dostat cca na ½ ceny běžné v obchodní síti. Je však nutné počítat s tím, že takové dřevo je surové, tedy vlhké a je potřeba jej uskladnit a nechat vyschnout. Ideální je doba kolem dvou až tří let. Závody ale nabízejí také možnost rychlého, umělého vysušení v sušičkách. Cena se stanovuje většinou jako 50 % z nákupní ceny dřeva. Pro ilustraci je možné uvést hrubé ceny. Jeden kubický metr kvalitního tvrdého dřeva (např. dub, bříza), které má o cca 20% vyšší výhřevnost než měkké dřeviny, se pohybuje v cenovém intervalu od 550Kč – 650 Kč. Cena měkkého dřeva (např. smrk) je již zhruba 5 – 10 % nižší.
Krby – inspirativní fotogalerie
Na trhu také existuje inzertní webový server (provozovaný neziskovým občanským sdružením Energy Consulting) který má pomocí v rozvoji ekologického vytápění a zároveň usnadnit prodej spalitelné biomasy (dřevo, pelety, peletky, dřevobrikety, štěpky, piliny, obilí, sláma atd.).Na adrese www.topenidrevem.cz lze tedy zdarma inzerovat poptávku či nabídku týkající se vytápěním dřevem a podobnými surovinami. Lze zde také inzerovat vše co souvisí s vytápěním dřevem a podobnými surovinami, jako jsou kotle, pily, vysoušení atp.
Publikováno: 16. 10. 2006, Autor: