Koupit dárek někomu, kdo tzv. všechno má, nic nechce a vlastně nic nepotřebuje, bývá poměrně těžké. Týká se to nejčastěji finančně saturovaných mužů a žen ve středním věku. Pokud nemají nějakého konkrétního koníčka nebo zálibu, je vlastně velmi problematické je nějakým způsobem potěšit.
Nejlépe bude takovým blízkým a těžko obdarovetelným koupit nějakou drobnost, tedy sice skutečně drobnost ve smyslu pořizovací ceny, ale na druhou stranu drobnost nějakým způsobem zásadního nebo osobního charakteru.
Typickým příkladem takového dárku je kniha. Kvalitní a vkusu či zaměření obdarovávaného odpovídající autor může připravit příjemné, inspirující chvíle. Koupit drahý velký dar může každý, potřebuje k tomu jen peníze, ale vybrat kvalitní literaturu předpokládá jisté povědomí, přehled a vlastní názor. V současné době a zejména ve velkých městech není problém objednat knihu v nějakém internetovém obchodě a nebo stejným způsobem kontaktovat přímo nakladatele. Doručení bývá realizováno do tří dnů a většina elektronických knihkupectví má i fyzické odběrné místo, kde se běžně dá zboží získat už v den objednání. A než se obdarovávaný začte, jistě si dá rád např. sklenku dobrého vína. A nebo je to abstinent?
Pokud nemá obdarovávaný nějaký zdravotní důvod k tomu, aby se vyhýbal alkoholickým nápojům, tedy zejména vínu, jenž představuje svého druhu zosobněnou podstatu pojmů, jakými jsou kvalita, tradice, radost, umění a stejně tak i filosofie, pak je zajímavým, i když ne zrovna nejlevnějším dárkem malá domácí vinotéka schopna nahradit chybějící vinný sklep. Nejlevnější modely, pohybující se okolo částky 7 000 Kč, nabízí uskladnění pro méně než 20 lahví (tedy např. Baumatik BW18 v ceně 7 000Kč pojme 18 litrových lahví).
Hovořili jsme o knize, tak pak tedy např. velmi zajímavým počinem je postupné vydávání obrazových publikací představující jednotlivé slavné a tedy mimořádně vybavené galerie světa. Na pultech jsou již tituly: Musée d´Orsay – Paříž, Kunsthistorisches museum – Vídeň, Louvre – Paříž, Prado – Madrid, National Gallery – Londýn, Ermitáž – Sankt Peterburk, Metropolitan Museum – New York a jiné a jiné.
Vděčným dárkem, který se dá přirozeně dobře kombinovat s výše zmiňovaným, je hudba, tedy CD či DVD. Jistě stojí za to pořídit jako dárek nějakou novinku a nebo něco, co není zas až tak běžné. Tak např. 20. listopadu 2006 vyšla kompilace singlů skupiny U2, která má už dnes i své padesátileté fanoušky a tohle pro ně může být příjemnou a emotivní reminiscencí. Deska se jmenuje nazvaná „U2: 18 Singles“. Ale stejně tak může onen těžko obdarovatelný či obdarovatelná ocenit výjimečný komplet výběru nahrávek třiceti skladeb Johana Sebastiana Bacha, které v průběhu padesátých let natočil fenomenální cembalista Kirkpatrick Ralph. Některé nahrávky takto vycházejí zcela poprvé.
Publikováno: 17. 11. 2006, Autor: