Vánoční stromeček se stal naprosto nedílnou součástí oslav vánočních svátků. Patří k nim neodmyslitelně a s jakou si samozřejmostí a takovým způsobem, až nám vlastně připadá nemyslitelné, že to mohlo být někdy jinak. A přitom je tato tradice stará přibližně 300 let.
Tak jako nebyly od nepaměti Vánoce spojované s vánočním stromkem, nebyly původně ani křesťanským svátkem. Vzhledem k dějinám lidské kultury se Vánoce jako narození Ježíše Krista slaví skutečně jen chvilku. A zlomek oné chvilky se pak takové oslavování děje ve společně ozdobeného malého, cca 1,5 m vysokého jehličnatého stromu, na který se věší různé ozdoby a předměty.
Nepřehlédněte – Velká galerie vánočních dekorací
Poslední třetina měsíce prosinec byla a je napříč všemi kulturami obdobím, kdy se slavily svátky související se zimním slunovratem, s nabýváním sil, s příslibem hojnosti, pokoje a míru atp. Slavili jej a slaví Indiáni, stejně tak např. Japonci a 25. 12. bylo např. u starých Římanů dnem narození „nového a nepřemožitelného Slunce“. Až teprve na začátku třetího století, kdy Římská říše a předkřesťanský svět pomalu mizí, se objevují písemné zprávy o křesťanech, kteří oslavují narození Ježíše a jako den si vybrali právě 25.12. A na území dnešní ČR? Tady v té době vládla směs různých přírodních kultů a náboženství, které s křesťanstvím neměly nic společného a zůstalo to tak v podstatě až někam do 7. století.
Publikováno: 14. 12. 2006, Autor: