V 19. století skončil tzv. starý svět a začal nový věk, pro který se vžilo označení „moderní“. Později se mu začalo říkat „atomový“ a ještě později „digitální“. Dnešek by se dal nazvat světem „globálním“. V rámci komunikace a s tím spojené bezdrátové a tedy dálkové obslužnosti už není takřka nic nemožné. Mobilní telefony, elektronické bankovnictví, čipy a karty, centrální systémy ovládající pomocí sítě GSM nebo prostřednictvím Internetu celou domácnost, od žaluzií přes elektronického vrátného až k poplašnému zařízení. Jednoduše 21. století.
Pomocí internetu je možné obejít telefonní operátory a s programem Skype či s použitím obyčejného VoIP telefonu (voice over internet protocol) volat v podstatě zadarmo sousedovi nebo na druhý konec světa. Je potřeba být on line. Mobilním telefonem lze zaplatit nájemné, koupit rodinný dům, stejně tak je možné zasláním SMS např. aktivovat topení na chalupě ještě před výjezdem z domova.
Centrální řídící systémy umí zatahovat rolety, spouštějí klimatizaci a aktivují alarm při napadení domácnosti. Vše je tzv.řízeno počítačem, stejně jako např. rozesílání výplaty nebo rezervace knihy v moderních knihovnách. Přes počítač, respektive v elektronických obchodech, lze nakoupit z pohodlí domova. Stačí mít účet u banky a potřebou platební kartku. Pohyb vlastních financí je možné také sledovat na monitoru laptopu, který je připojený k Internetu. Když se turista ztratí v neznámém městě, stačí mít aktivovanou lokalizaci, systém pak nebožáka, respektive jeho mobilní telefon najde a oznámí mu, že se nachází na 26 evenue, na Montparnasse či na Václavském náměstí čp. 45. Jinými slovy: stroje, přístroje, elektronická zařízení a karty, čipy a mobilní telefony vědí o svých majitelích úplně všechno. Vědí, co si jejich majitel koupil a za co zaplatil kartou v restauraci, vědí s kým telefonoval, co si půjčil v knihovně nebo v půjčovně DVD nosičů, vědí, kdo komu poslal a kolik peněz, kolik kdo platí nájem a jakou má spotřebu energie, vody, jakou velikost spodního prádla má jeho žena, protože v obchodě za tuto intimní část oděvu zaplatila kartou atp.
Nepřehlédněte! Velká galerie elektroniky
Když na začátku léta 2006 chytli nejhledanějšího mafiánského bosse, stalo se tak jen proto, že porušil jedno základní železné pravidlo, které mu zakazovalo používat mobilní telefon, email, internet a platební či jiné karty. Stačilo, aby se jako pacient zapsal do sanatoria, kde měli elektronickou evidenci všech hostů a za pár dní již seděl ve vazbě. A sledovat je možné nejen zločince. Jinak řečeno, je to jako s ohněm, který je dobrý sluha, ale špatný pán. A v tomto případě to platí dvojnásob, protože oním pánem nemusí být zrovna ten, kdo všechny tyto vymoženosti doby z pohodlí svého domova ovládá.
Nebuďme však paranoidní. Pokud někdo nemá na účtech nelegální peníze a pokud si neobjednává atomové zbraně po internetu, pak ho takové „strašení čipovou totalitou“ přece nemusí děsit. Na druhou stranu je možné užít si legraci i s obyčejným dálkovým ovladačem na TV, který bude shodou okolností vysílat na stejné frekvenci, jako sousedův alarm nebo klimatizace. A nebo jak říká Woody Allen: „to, že jsem paranoidní ještě neznamená, že mne nesledují…“
Publikováno: 3. 1. 2007, Autor: