reklama

Alergeny, prach a bytové textilie

Každá mince má dvě strany. Pokud je takovou mincí civilizace, pak např. její panna je pohodlí, komfort, technologie, ale také umění a věda a druhá strana, tedy orel, je vedle konzumní společností třeba právě celá řada civilizačních chorob vč. té, jež může výrazně ovlivňovat užívání a tvorbu obytného interiéru. Mluvíme tedy o alergiích, které jsou stále častější v podobě konfliktního vztahu člověka a všudypřítomného prachu, roztočů a potažmo látek podílejících se na snižování přirozené obranyschopnosti těla. A pozor na „antialargické“ výrobky.

Jakou si tradiční formou alergie, na níž si mnozí zvykli a vnímají ji coby nový, ale málem vlastně přirozený stav věcí, jsou alergie na pily všeho druhu. Člověk pocházející jako živočišný druh z přírody se dnes lépe cítí ve městě a přijede li do svého původního mateřského prostředí, pak musí nosit roušku a přechod přes louku je pro něj utrpením. A alergické reakce nemusí přitom mít je podobu „nevinné“ senné rýmy, ale mohou se dostavovat v podobě těžkých záchvatů, stažení průdušnic, případně udušení. Analogická je situace v případě alergií na prach a roztoče, které je u současné populace stále častější a může se rozvinout v pozdějším věku. A jak by měl vydat byt, který nebude, když už léčit, tak alespoň komplikovat život a nehrávat případným rizikům?

Minimum textilií, žádná slepá zákoutí a častý úklid

Problematické jsou v prvé řadě textilie, zejména ty s vysokým chlupem používané jako přednožky, přehozy přes gauče či křesla nebo jako koberce. Všechny tyto – většinou horizontální povrchy, se dají poměrně snadno udržovat a také se tak běžně děje, koberce se vysávají, dečky vyklepávají atp., ale to samé se nedá říct např. o závěsech, které patří co do zdroje alergenů mezi nejvydatnější „semeniště“. Alergikům je pochopitelně lépe doporučit: používání žaluzií, na podlahu v takové domácnosti patří linoleum, dečky se v alergikově interiéru nevyskytují vůbec a všechny plochy, kde může prach a jiné alergeny spočívat, by měly být snadno dostupné a hladké pro možnost častého a lehkého úklidu. Časté vysávání a používání minima materiálů generujících statickou energii je samozřejmostí.

Velká fotogalerie bytového textilu

Alergeny, prach a bytové textilie
Alergeny, prach a bytové textilie (Zdroj: )
Alergeny, prach a bytové textilie
Alergeny, prach a bytové textilie (Zdroj: )
Alergeny, prach a bytové textilie
Alergeny, prach a bytové textilie (Zdroj: )

A pozor na „antialargické“ výrobky.

Při výběru tzv. antialergických textilií, které se vyskytují nejčastěji v podobě lůžkovin, je dobré se vždy ptát, které že alergeny neobsahují či eliminují. Výrobci velmi často zneužívají slova „antialergický“, přičemž už sám název, neobsahuje li konkrétnější informaci, je nesmyslný. Někteří alergici snesou peří či prach, ale omdlévají při dotyku s kočkou, jiní je mohou hladit, ale kontakt s péřovou peřinou u nich vyvolává prudkou reakci. Přitom by se oba mohli uklidnit informací, že ten či onen výrobek je přece „antialergický“. Zde platí dvojnásob, že líná huba je holé neštěstí a nebo také: důvěřuj, ale prověřuj.

Jaroslav Zákolanský
Foto firem Matex, SUCOM PRODUCTION, Venda SR

Publikováno: 11. 1. 2007, Autor: