reklama

Třídíte odpad?

Zní to jako propagandistická otázka, kterou konzervativní a pohodlný Čech očekává spíše od nějakého ekologického radikála, konec konců v jednu dobu mělo Ministerstvo vnitra na seznamu extrémistických organizací právě organizace ekologické a to tedy společně s teroristy, neonacisty atp. Ale to teď není podstatné. Nicméně, ta otázka pátrající po třídění či netřídění odpadu zde stále leží. A co s ní?

i (Zdroj: archiv redakce)
Třídíte odpad?

„…a k čemu to vlastně je? Stojí to čas, námahu a je to tedy docela otravné. Navíc se nikde nedají koupit jiné odpadkové koše, než ty, do kterých se dá házet pouze všechno dohromady. Představa, že pak tedy na ulici svůj koš vysypu a začnu své odpadky třídit a roznášet do těch správných kontejnerů – pokud tam vůbec jsou – opravdu není lákavá. . Takže prostě naházím všechno do jedné popelnice a plastikové láhve od vody pak hodím mezi plasty. “


A k čemu to vlastně je?
Recyklovaný odpad slouží jako materiál k výrobě, která jinak spotřebovává nákladnou energii a tedy přírodní zdroje, jež jsou z dominantní části neobnovitelné (např. uhlí, ropa – benzín – nafta, plyn atp.).
Např. papír je možné recyklovat, a tedy ušetřit stromy a lesy, až sedmkrát. Z půl kilogramu tříděného odpadu se dá vyrobit jedna role toaletního papíru a na průměrnou 300 stánkovou knihu jsou potřeba kilogramy dva. Podobné je to se sklem, na láhev sektu postačí půl kilogramu skleněného odpadu. A plasty pak nacházejí uplatnění např. v textilním průmyslu. Takže možná někdo, jenž spí ve spacím pytli z umělých vláken, leží v láhvi od Matonky. Stejně tak se plasty recyklují a používají pro výrobu např. zahradního nábytku.

A jak třídit a kde sehnat koše?
Kontejnery na tříděný odpad jsou označeny barvami. Do modrých odkládáme papír, do zelených sklo, do žlutých patří plasty.V ideálním případě by tam měl stát ještě jeden vyčleněný čistě jen na nápojové kartony. Další speciální bývají určeny pro vybité baterie. Pouze léčiva nemají své popelnice a patří zpět do lékárny. Směsný odpad je pak odpadem tzv. ostatním, netříditelným.

A koše? Problém je, že většina prodejců nádoby na tříděný dopad opravdu nenabízí a nebo jen v malé omezené míře. Mnohem lépe jsou na tom kuchyňská studia, která většinou ve jménu komfortu a modernosti zakomponovávají koše na tříděný odpad přímo do sestavy. A samostatné koše na tříděný odpad se dají koupit např. u firmy Mevatec, nebo na internetu: kuchyňské potřeby.cz. Odtud také pocházejí fotografie doprovázející náš článek.

Karel Velebný
Foto firem Libovicky, kuchyňské potřeby.cz a Mevetec.

Publikováno: 4. 4. 2007, Autor: