reklama

Rychlá první, ale i druhá pomoc

Těžko bychom hledali nějaký v pravém slova smyslu universální a zároveň individuálním potřebám zcela vyhovující byt nebo obytný interiér. Přibližně po pěti letech se začne objevovat potřeba změny. Většina uživatelů tento problém v podstatě neřeší a nespokojenost se snaží „přechodit“. Přitom stačí interiér jen „nějak oživit“ a učit jej relativně nový aniž by bylo nutné sáhnout přímo k výměně jeho vybavení nebo ke stavebním změnám. A jak vypadá taková „první pomoc“? Je velmi prostá.

Úplně nejrychlejší a nejednodušší je přirozeně zcela „obyčejné“ přemístění nábytku. V obývacím pokoji, kde trávíme tradičně nejvíce času, se bude jednat v prvé řadě o přeorientování sedací soupravy tak, aby se sedícímu nabídl nový, jiný pohled na jinou část interiéru a vůbec nejideálnější je, podaří li se sezení orientovat směrem k oknu. Platí to zejména v případě, kdy se z okna nabízí volný pohled do přírodní nebo městské krajiny. Takový výhled je vždy deviza a stojí za to jej využít. Problematické může být sladění dvou směrů pohledu, tedy pohledu směrem z okna a současně na obrazovku TV, která je v drtivé většině případů tím místem, kam uživatelé interiéru podvědomě vedou veškeré osy pohledu. Řešením může být použití mobilního TV stolku, který je možné nejen posouvat ale hlavně natáčet tak, by byla plocha obrazovky vždy pokud možno kolmá k ose, v jejímž směru sedí potenciální divák.

„Druhá pomoc“
Druhá, poměrně již náročnější, ale zato velmi efektní a výrazná proměna se dá realizovat pomocí změny barvy stěn. Jakou si lehkou variantou by bylo jen zavěšení nějakého obrazu, plakátu, fotografie či dekorativního panelu na zeď. Prostor se tím oživí – bude znatelně „jiný“.
Nicméně. Při volbě barvy stěn platí několik banálních pravidel. Vybavení interiéru, sofa, křesla, police a skříně, to vše má nějakou barvu a některá z nich bude jistě dominantní. Tu je pak dobré uvažovat jako barvu, ke které budeme hledat harmonický protějšek. Barvám jsme se detailněji věnovali v jiném ČLÁNKU. Je ale možné postupovat intuitivně a hrát si, což je tedy celkem přirozený způsob, jak věci řešit a zároveň nemít pocit, že jsme obtěžováni nějakou povinností. Je ovšem zcela nutné mít na paměti sice jen jedno, ale zato zcela zásadní pravidlo: světlá barva se dá vždy přetřít barvou tmavší, opačně to však neplatí. Stačí si tedy koupit bílý primalex a k němu několik tónovacích barev a vymalovat nějaký kus stěny, např. 1 x 1 m. a pokusit se představit si, jak to bude vypadat, až takto provedeme celou jednu stěnu. Barevné kombinace si můžete pomojí jednoduchého programu vyzkoušet ZDE.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Rychlá první, ale i druhá pomoc
Rychlá první, ale i druhá pomoc (Zdroj: )
Rychlá první, ale i druhá pomoc
Rychlá první, ale i druhá pomoc (Zdroj: )
Rychlá první, ale i druhá pomoc
Rychlá první, ale i druhá pomoc (Zdroj: )

Krycí schopnost barev a plnící válečky malování usnadňují natolik, že je možné to opravdu pojmout jako kreativní zábavu. Po několika dnech nám začne ta jedna vymalovaná stěna vadit a nebo pocítíme potřebu naopak stejným způsobem oživit i ostatní stěny. A nebo také ne, vždyť nikdo neříká, že je nutné mít všechny stěny v jedné barvě.

Jaroslav Zákolanský
Foto firmy BRIK a archiv autora

Publikováno: 19. 4. 2007, Autor: