reklama

Jak nejlépe a levně přežít vedro v bytě?

Pro řešení mnohých problémů není často třeba nutné utrácet vysoké částky za sofistikovanou techniku. Nechceme tím tvrdit, že např. kvalitní klimatizace je k ničemu a že se její efekt dá vyvolat jinak a zároveň gratis. Říkáme tím jen to, že jsou alternativy, které mohou rovněž nějakým způsobem zpříjemnit život v parném létě.

V dobách, kdy lidé neznali elektrickou energie, nevypadalo podnebí nějak významně jinak, horka a tropická vedra nebyla ohleduplná ke skutečnosti, že si člověk např. sedmnáctého stolení nemohl zapnout aircondition a nebo si udělat jen tak koktejl s ledovou tříští. Ono vůbec udržet led v jeho podobě nebyla žádná legrace, ale šlo to. A stejně tak to muselo jít i s onou „klimatizací“. V podstatě se jednalo o usměrňované větrání, kterým se můžeme inspirovat i dnes.

Usměrňovaný průvan

Základním nástrojem oné „přírodní klimatizace“ je to, čemu lidově říkáme průvan. Je pouze potřeba vést vzduch z přirozeně chladných prostorů do místností, kde se vlivem venkovní teploty vytváří neobyvatelné ovzduší. Sofistikovaný systém průduchů na různých místech stěny, nad dveřními zárubněmi, v rozích atp. používali k ochlazování interiéru a nebo obecně k udržení požadované teploty i staří Řekové.

Velká letní fotogalerie

Jak nejlépe a levně přežít vedro v bytě?
Jak nejlépe a levně přežít vedro v bytě? (Zdroj: )
Jak nejlépe a levně přežít vedro v bytě?
Jak nejlépe a levně přežít vedro v bytě? (Zdroj: )
Jak nejlépe a levně přežít vedro v bytě?
Jak nejlépe a levně přežít vedro v bytě? (Zdroj: )

Ideální je, když se v dnešním kolektivním domě, činžáku nebo rodinném domě nachází nějaká místnost či prostor, ve kterém je přirozeně nízká teplota, což v prvé řadě znamená, že tam nemá přístup přímé slunce. Bývají to světlíky, výtahové šachty, sklepení, schodišťové chodby atp. Zároveň je potřeba, aby takové prostory nějak sousedily s místností, kterou chceme ochlazovat, např. pomocí větracího „světlíkového“ okénka, vchodových dveří atp. Pak už je potřeba jen uzavřít všechny místnosti v bytě, všechny dveře a nechat pouze jednu jedinou cestu, kterou je možné projít /kudy může proudit vzduch / do ochlazované místnosti. Tam je potřeba otevřít např. malé větrací okno, tedy nikoliv pootvírat vše, co se jen otevřít dá. Stejným způsobem se pootevře např. ono okénko do světlíku. V ten okamžik vznikne průvan mezi ochlazovanou místností a světlíkem, ze kterého bude proudit vzduch do ochlazované místnosti, která se postupně naplní studenějším vzduchem a bude tedy příjemněji obyvatelná. Je možní si pomoci větrákem, který urychlí míšení horkého a studenějšího vzduchu. Horký vzduch ze své podstaty stoupá ke stropu a tak je dobré, když právě tam bude pootevřené ventilační okno, které jako vysavač vytáhne horký vzduch ven.

Příjemné léto i bez klimatizace

Karel Holý
Foto archiv

Publikováno: 12. 6. 2007, Autor: