Pro majitele nemovitosti představuje období dovolených a školních prázdnin další starost navíc. Především se zajištěním domu proti nežádoucím návštěvám a nevítaným „hostům“. Pokud tedy nechcete, aby i váš dům figuroval v neblahé policejní statistice a lámete si hlavu, jak co nejefektivněji ubránit svůj majetek, nabízí se poměrně snadné řešení.
Starosti na cizí hlavu
Existuje mnoho možností, od mechanických prostředků až po nejmodernější varianty komplexní ochrany majetku i osob – tzv. elektronický zabezpečovací systém (EZS). S ústřednou, detektory, infrapasivními a požárními snímači, detektorem úniku plynu a dalšími chytrými součástmi. Takového pomocníka a ochránce si můžete klidně nechat prakticky okamžitě nainstalovat, bez zbytečných obav z rozsáhlých stavebních prací nebo dodatečných úprav. K moderním trendům se řadí především „bezdrátové“ systémy s čistou, rychlou a v podstatě i velmi jednoduchou instalací.
– neexistuje žádný universální zabezpečovací systém, sestava komponentů se proto doslova „šije“ na míru konkrétní nemovitosti
– průměrná cena zabezpečení volně stojícího RD se pohybuje kolem 35 tis. Kč
– úspory zde nejsou na místě, jediným ošizeným se můžete stát vy sami
– projekt s návrhem, cenovou kalkulací a praktickou instalací svěřte specializované firmě
Ani sebedokonalejší elektronický systém však sám o sobě nic nezmůže. Ochranu majetku zajistí jedině symbióza techniky s lidským faktorem. S vycvičenými a vyškolenými profesionály z bezpečnostních agentur. K moderním systémům sem například řadí systém profesionální ochrany objektů postavený na technologii přenosu informací GSM/GPRS datovou sítí OKO1. Jak pracuje? Domovní zabezpečovací systém je napojen přes GSM komunikátor na celorepublikový Pult centralizované ochrany (PCO) OKO1. V případě nebezpečí vniknutí cizí osoby do domu, při požáru, úniku plynu nebo v případně jiného ohrožení, PCO neprodleně zareaguje a dá popud k vyslání zásahové jednotky. Nespornou výhodou takovéto komunikace je pak nepřetržité propojení střeženého objektu s PCO. Za kompletní monitoring rodinného domu v rámci projektu OKO1 (kontrola spojení zde probíhá každých 15 minut) zaplatíte podle rozsahu zabezpečení přibližně od 400 Kč měsíčně, přičemž v ceně jsou už zahrnuty i případné výjezdy k narušenému objektu.
Velká letní fotogalerie
Při výběru EZS je bezpodmínečně nutné ujistit se, zda výrobek byl atestován podle odpovídající normy pro tyto systémy. Norma nese označení ČSN EN 50131-1. Zjistete si rovněž, zda systém akceptuje a schválila ho i Česká asociace pojišťoven. Pokud systém používá některá rádiová nebo telekomunikační zařízení, musí mít zároveň i atest Českého telekomunikačního úřadu. Tato schválení nejsou samoúčelná a rozhodně nejde jen o byrokratická opatření. Garantují následné vypořádání a tím vrací investované prostředky. Základem bezpečnostního domovního systému OKO1 je bezdrátový zabezpečovací systém s ústřednou JA-80K doplněný klávesnicí a univerzálním GSM komunikátorem. V závislosti na velikosti domu lze k ústředně připojit až padesát bezdrátových detektorů – například magnetický detektor otevření dveří, akustické detektory rozbití skla, infrapasivní snímače pohybu doplněné kamerou s bleskem (kamera v rychlém sledu za sebou pořídí fotografie narušeného prostoru a obratem je odešle na ústřednu i na pult centralizované ochrany), ale také například požární snímač nebo snímač úniku plynu. Vniknutí do objektu signalizuje jak vnější, tak vnitřní bezdrátová siréna. Současně s jejím spuštěním obdržíte vy a vámi určení adresáti (rodiče, spolehliví sousedé atd.) okamžitou zprávu o poplachu, která rovněž putuje na PCO. Po vyhodnocení následují konkrétní praktická opatření.
Vzhledem k tomu, že jednotlivé prvky systému spolu komunikují bezdrátově a „oko“ navíc nepotřebuje pevnou telefonní linku – tu nahrazuje GSM komunikátor, umožňující telefonování, odeslání SMS zpráv nebo připojení počítače k internetu – máte vše pod neustálou kontrolou. Přes mobilní telefon, který vás dokáže včas upozornit a zároveň umožňuje učinit náležitá opatření na dálku. Pokud se obáváte výše pořizovacích nákladů, je třeba uvědomit si, že v porovnání s cenou vašeho majetku představují skutečně zanedbatelnou položku. Podle úrovně zabezpečení jde o sumu okolo 20 tisíc korun. Při výběru montážní firmy se vždy ujistěte, že je proškolena výrobcem, poskytuje servis a příslušné garance. Začít je vždy nutno od vyhodnocení objektu, na jehož základě pak firma doporučí vhodné komponenty systému. Zvažte také podrobný denní i noční režim pobytu v domě (s ohledem na pohybující se domácí zvířata, malé děti, starší osoby…, atd.) Kompletní zabezpečovací systém by měl zahrnovat i požární detektory, detektory úniku plynu, a rozhodně popřemýšlejte i nad tzv. tísňovým tlačítkem k rychlému přivolání pomoci v případě nemoci nebo úrazu.
Publikováno: 27. 6. 2007, Autor: