reklama

O čem bude bydlení za 50 let? a co jít ještě dál?

Nelákáme vás na žádný futurologický výlet a ni nechceme spekulovat nad tím, jakým způsobem a kterým směrem se vydá např. technologický vývoj. A vlastně se ani nebudeme dívat do budoucnosti. Stačí si jen uvědomit, čemu se v rámci bydlení věnovala pozornost např. před deseti lety a čemu se věnuje dnes. Současná západní společnost generuje obrovský tlak na každého jednotlivce a sebezáchovné je naučit se efektivně odpočívat a díky opětovně získané síle čelit tak stresu a jiným negativním vlivům.

i (Zdroj: archiv redakce)
O čem bude bydlení za 50 let? a co jít ještě dál?

Nejde o to, aby obytný interiér byl jakkoliv zdravotně nezávadný, aby tedy současného člověka např. nebolela záda při sezení na pohovce, ale primárním zájem se stává to, aby taková pohovka nejenže nevyvolávala žádné bolesti nebo nepříjemné stavy, ale aby tělo naopak aktivně stimulovala a byla tzv. zdravě prospěšná – léčivá. Nábytek tedy nejenže neškodí či nebude škodit, ale není či nebude ani zdravotně neutrální. Stane se vlastně jakýmsi aktivním nástrojem pro odstraňování těch problémů, které je vůbec možné tímto způsobem odstranit a současně bude plnit svou primární roli: pohova tedy bude pohodlná a ještě k tomu by měla stihnout být např. pěkná na pohled.

Virtuální realita a soukromé sanatorium

Výhledy do budoucnosti jsou přirozeně věcí spekulativní a čím vzdálenější je hranice, za kterou chceme nahlédnout, tím více se pohybujeme na hranici postupně ničím nepodložených fantazií na téma „co bude za rok nebo za sto let“. Na druhou stranu, futurologie je něco jako předpovídaní počasí a i tomu se věnují vědci stejně seriózně, jako např. zmiňované ergonomii. A tak máme dnes k dispozici několik modelů relativně vzdálené budoucnost, která se pohybuje většinou někde kolem roku 2050. Vzhledem ke stavu životního prostředí, které se na jednu stranu sanuje a na stranu druhou je nestále devastováno, bude s největší pravděpodobností nutné si vlastní obytný interiér stále více přizpůsobovat jaké technologické buňce či lůnu, do kterého se vyčerpaný člověk každý den uloží a zrevitalizuje se, vyčistí si dutiny a rozvody dýchacího systému, masáže mu pomohou uvolnit svalové napětí, které vzrůstá se zvyšujícím se stresem, a pak už nebude nic bránit tomu, aby ráno mohl začít nový pracovní den. Obytný interiér, jak se vědci shodují, bude v podstatě soukromé sanatorium, které lidově řečeno dá člověka každý den znovu do pořádku, protože uvažované množství informací, toxických látek a stresových zátěží bude nutno nějak tzv. řešit. Svou roli sehrají virtuální reality, které nabídnou člověku to, čemu se mu nebude dostávat, zejména pak množství obytného prostoru a kontakt s přírodou. Stačí si navolit program „nature“ a všude se rozlije šumění moře nebo lesa.
Karel Nový

Foto www.czechdesign.cz a  archiv redakce

Publikováno: 17. 8. 2007, Autor: