Většinou a nutno dodat, že po právu, je jako strůjcem atmosféry v bytě udáván v prvé řadě byt sám, tedy jeho dispozice a orientace, dál pak nábytek a další zařizovací předměty vč. světla, které může být intimní nebo jiné atd. Již mnohem méně často je v této souvislosti uváděna hudba, která naplní interiér stimulujícími zvuky a uvede obyvatele do nějakého stavu, třeba právě takového, jenž půjde dohromady se zmíněným intimním osvětlením. A takřka úplně se zapomíná na vůně, které dokáží navodit atmosféru stejně intenzivně, jako třeba ono světlo a či zvuky.
Barvy, nejlépe např. hluboké až tmavé, měkké polštáře a podušky, na dotyk příjemné látky typu kašmír či hedvábí, do toho tlumená a lehce monotónní hudba, přítmí a vůně santalového dřeva.
Velmi často se dnešní člověk snaží poměrně úspěšně proměňovat svůj interiér pomocí změny jeho dispozice a vybavením novými a nějak příjemnějšími zařizovacími předměty, přičemž se klade důraz na to základní, a tím je vysoká užitná hodnota. Např. na gauči se dobře sedí, je pohodlný a např. po hodině užívání se sedícímu pomalu začnou uvolňovat stažené krční svaly. Stejně tak je takový gauč snadno udržovatelný, má např. snímatelný potah, který se dá vyprat stejně snadno, jako bavlněné tričko. Když si na něj zájemce sedne v negližé a tedy tak, že se jeho potahu dotýká holou kůží, tak je takový gauč příjemný na dotek. Jinými slovy, je příjemné se na něj posadit a nebo si lehnout a vzít si do ruky třeba knížku a nebo hovořit s milým člověkem. Pak se může přidat hudba, klidná a nebo naopak stimulující jiným směrem. Pak sklenice vína. Může to být ale cokoliv, nicméně, v takovou chvíli bude jistě příjemné ztlumit a nebo úplně zhasnout velké světlo zapálit třeba svíčku. To už je velmi romantické. Ale tím to vlastně končí. Nicméně, k dokonalosti chybí už jen poslední smyslová a podle druhu také smyslná stimulace, a tou je vůně, třeba právě již jednou zmiňovaného santalového dřeva.
Velká fotogalerie moderních interiérů
Foto archiv autora
Publikováno: 3. 9. 2007, Autor: