reklama

Jak si zařídit domácí fitness?

Relaxace ve vaně, bublinkové koupele, masážní sprchování, aromaterapie či muzikoterapie, to vše jsou nástroje a způsoby relaxace, které si můžeme dopřát ve vlastním bytě. Současným trendem je ale budování domácích fitness a není přitom zcela nutné si kvůli tomu pořizovat větší byt, vyčleňovat speciální místnost a nebo přistavovat kus domu. Na druhou stranu, když už někdo začíná stavět, pak není od věci počítat právě s něčím takovým, jako je domácí tělocvična. A jaké „stroje“ si pořídit a kam s nimi?

Místnost, ve které by měla být zřízena domácí tělocvična, musí splňovat několik základních pravidel tak, aby její užitná hodnota byla plně využita. Základní je kvalita podlahy. Podlahová krytina by měla být schopná odolávat zvýšené zátěži a znamená to, že by měla být v kategorii „vysokozátěžové krytiny“, které někdy mívají označení „A“ někdy naopak „C“, ale v každém případě je dobré použít takovou krytinu, která vydrží více, než krytina standardní.

Pokud situace nedovoluje vyčlenit jednu místnost pro zřízení domácího fitness, pak je potřeba cvičící stroje umístit do stávajících místností, ať už do ložnice, obývacího pokoje atp. Pak je vhodné cvičící stroj postavit na speciální pryž, která je snadno hygienicky udržovatelná a zároveň tlumí případné dopady závaží.

Místnost by měla mít okno nebo jiný zdroj čerstvého vzduchu a to i proto, aby se dala účinně po cvičení vyvětrat, neboť při cvičení se člověk potí atp.

A jaké „stroje vybírat“?

Není li zájemce vrcholový sportovec, který má navíc svého trenéra a nebude si kupovat „spotřební zboží“, pak motivem pro nákup nějakého cvičebního stroje bude zřejmě zvýšení fyzické kondice, pohyb pro pohyb samotný a nebo nejčastěji formování postavy.

Pro tvarování dolních končetin je dobré volit ergometry, běžecké pásy, cyklotranažéry či obyčejné rotopedy. Tzv. crossový manager pečuje o celé tělo, ovšem s výjimkou té nejcitlivější a nejčastěji přerostlé partie, tedy kromě břicha. Naopak veslovací trenažér dokáže tvarovat ramena, prsa, záda i kritické břicho. Pro formování hýždě je dobré volit stepper.

Jaroslav Zákolanský
Foto Kettler a archiv autora

Publikováno: 28. 9. 2007, Autor: