Na první pohled čirý nesmysl. Přesto existují metody a způsoby, jak při srovnatelně nižších nákladech docílit kýženou tepelnou pohodu. Zde je ovšem zapotřebí ujasnit si, zda upřednostňujeme peníze, nebo pohodlí?
Podle statistik je v České republice ještě přibližně 65% (!) domácností odkázáno na pevná paliva, 32% topí plynem a asi 1,5% využívá k vytápění elektřinu. Zbývající domy a byty jsou vybaveny alternativními zdroji energie. Při porovnávání výhodnosti různých způsobů vytápění hrají roli tři základní faktory: pořizovací náklady, provozní náklady a nároky na obsluhu topného systému. Jen těžko lze splnit všechny tyto požadavky naráz, proto je zapotřebí hledat a najít nějaký kompromis.
Regulované úspory
Jedním ze způsobů úspor je (v případě teplovodního vytápění pomocí radiátorů) montáž ventilů s termostatickou hlavicí. Ty mají za úkol udržovat teplotu v místnosti na stálé optimální hodnotě. Teplotu v domě (bytě) lze rovněž regulovat operativně – tedy podle venkovní teploty (tzv. ekvitermní regulace). Zdroj tepla (kotel) na základě tepelnětechnických vlastností domu a údajů venkovních čidel zpracovává nastavené pokyny regulátoru. Další alternativou je využívání akumulace, kdy kotel pracuje v optimálním výkonu a v době, kdy lze jeho výkon snížit, ohřívá vodu v akumulačních nádržích. Voda poté vytápí dům v době, kdy kotel „odpočívá“ a tudíž šetří. K instalované akumulační nádrži lze navíc přiřadit výměník, z něhož pak domácnost získává teplou užitkovou vodu. Pokud využíváte tuhá paliva, tedy uhlí a dřevo, není od věci zajímat se o možnost výměny klasického kotle za kotel zplyňovací. Tento kotel (na dřevo s možností připojení na uhlí) disponuje lepší regulací, přičemž účinnost dosahuje až 85%. Plynové kotle (ekologičtější provoz s účinkem v rozmezí 90 až 94%) mají snad jedinou nevýhodu – neustálý růst cen topného média. Vyšší účinnosti (až o 11%) lze v tomto případě dosáhnout použitím kondenzačního kotle.
Topení – velká inspirativní fotogalerie
Doplňkové možnosti vytápění
Stávající zařízení lze především v rodinných domech doplnit krbem s krbovou vložkou nebo krbovými kamny s teplovzdušnými rozvody. Zvlášť v poslední době se právě tyto doplňkové Metody spojují s teplovodním systémem, tedy se vzpomínanými akumulačními nádržemi a výměníky. Vše hře je pak logicky i elektřina. Většina z vás si jistě vzpomene na proklamace o energii budoucnosti a s tím spojené dotace, kdy si spousta rodin pořídila přímotopné panely. Ceny energie však rovněž neustále rostou a byť je vytápění elektřinou skutečně nejčistší a v podstatě i nejpohodlnější, v mnoha domácnostech už elektřina slouží pouze jako doplňkový zdroj. Nejčastěji ji nahrazují tzv. alternativní zdroje, což obnáší například vytápění pomocí biomasy (sláma, obilí atd.). V daném případě je však zapotřebí počítat s vyššími pořizovacími náklady, kdy jen kotel přijde v průměru na 80 tisíc Kč. Teplo lze doplňkově získávat i pomocí solární energie, kde ovšem vstupní náklady přesáhnout i 100 tisíc Kč. Existuje i alternativa získávání potřebné energie pomocí tepelných čerpadel, kde se pořizovací náklady odvíjí od zdrojů tepla jako nejvýhodnější se jeví systém vzduch/voda). Rozmezí od 150 do 500 tisíc ale spoustu investorů předem odrazuje. A to i navzdory obecně platné zásadě, že 1 kWh vložené energie umí „vyrobit“ až její trojnásobek.
TIP: Šetřit značí hospodařit. Platí, že při teplotě nad 20 oC můžete snížením pokojové teploty o 1 stupeň ušetřit až 6% nákladů na vytápění.Vyplatí se šetřit teplou vodou (koupel představuje asi 160 l, sprchování pouze 50 l vody.
Pečlivě zvažte možnost zateplení domu (obvodového pláště), výměnu oken, zateplení sklepa a stropů, půdního prostoru a samozřejmě střechy.
Moderní topné systémy by měly pracovat s malým množství vody (týká se radiátorů, průměru trubek rozvodů) atd.
Vhodnou úpravou odvodu spalin v systému kotel-komín lze eliminovat vliv vzdušného proudění, ochlazování komína, vlhkosti a změn tlaku vzduchu.
Technickým uspořádáním kotle je možné lépe využít teplo ze spáleného paliva, výrazně snížit objem emisí a prodloužit životnost komínové vložky a kotle.
Kotel pracuje nejhospodárněji, pracuje-li v topném období s maximálním využitím konstrukčního výkonu (nekupujte kotel s větším výkonem než potřebujete).
Topte výhradně palivem, pro něž je kotel určen, záleží i na uskladnění paliva (vlhké palivo má nedokonalé spalovaní a navíc vznikají kondenzáty, snižující účinnost kotle i jeho životnost).
Odborníci a domácí
Jakékoli technické a konstrukční změny způsobu vytápění a s nimi související stavební úpravy domu je pochopitelně vhodné nejprve konzultovat nejen s výrobci nebo dokonce prodejci, ale především s odbornými dodavatelskými firmami. To platí jak v případě rekonstrukcí, tak samozřejmě i u novostaveb. Veškeré změny a úpravy topného systému představují poměrně značné investice. Je pak naprosto zbytečné pořizovat si špičkové a nadstandardní zařízení a instalovat je v tepelně nepřipraveném a nezajištěném objektu. Nejen proto si zkuste propočítat všechny souvislosti a pochopitelně především skutečný přínos a ekonomickou návratnost. Čas a finanční prostředky věnované na důkladnou přípravu celé akce rozhodně představují účelnou a nikoli účelovou investici. A ještě dovětek. Snaha o dosažení úspor nebo alespoň kýženého efektu se neobejde bez změny myšlení a přístupu všech zainteresovaných. Uživatelé domu se prostě musí naučit s novým systémem správně zacházet. A efektivně ho využívat.
Pavel Hluchý
Foto: archiv autora
Publikováno: 14. 11. 2007, Autor: