reklama

Zdravé bydlení?

Když se řekne „zdravé“ bydlení, tak si mnozí z vás pomyslí, že to je přece automatické. Jaké jiné, než „zdravé“ by mělo bydlení být. Nikdo si přece nepořídí a nikdo ani nestaví, nebo nenavrhuje „nezdravé“ či zdraví škodlivé bydlení.

Zní to logicky. Ovšem stejně, jako existují nezdravá jídla, nezdravý a přesto „životní“ styl, tak je i v rámci bydlení možno najít mnoho nezdravého a zdraví neprospěšného. „Zdraví“ je dnes trendem, všichni o něm mluví a je jednoduše poměrně výnosnou komoditou. Tak, jako jsou magazíny o autech nebo bydlení, jsou magazíny „o zdraví“. Nicméně, jak tedy vypadá ono „zdravé bydlení“ ?

Zdravé bydlení v několika bodech

Pomineme nyní skutečnost, že ne každý byt nebo obytný interiér je natolik dostatečně velký, že v něm může své představy o bydlení realizovat právě tolik lidí, kolik v něm bydlí, přičemž tím se dostáváme k prvnímu a základnímu parametru onoho zdravého bydlení. Tím je tedy vůbec ochota se domů vracet, žít doma a těšit se domů. Psychická pohoda je předpokladem zdravého bydlení.

1. stojí za úvahu, zdali není možné zredukovat množství textilií a nahradit je omyvatelnými materiály. Takové opatření je vhodné zejména pro alergiky. Textilie jsou ideálním útočištěm pro roztoče, prach a jiné alergeny

2. stojíte-li před rekonstrukcí koupelny, zvažte možnost zakoupení keramiky se samočisticími povrchy. Určitě je také dobré mít na podlaze protiskluzové dlaždice, tak, aby se minimalizovalo nebezpečí úrazu.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Zdravé bydlení?
Zdravé bydlení? (Zdroj: )
Zdravé bydlení?
Zdravé bydlení? (Zdroj: )
Zdravé bydlení?
Zdravé bydlení? (Zdroj: )

3. zajistěte cirkulaci čerstvého vzduchu a to i v zimních měsících.

4. pořiďte si digestoř, ať už s odtahem do komína nebo recirkulační.

5. máte-li doma plynové spotřebiče, zejména karmy, pak si ověřte, že mají odkouření do komína a že vám nepouštějí zplodiny např. rovnou do ložnice.

6.zkuste zvážit nákup čističe vzduchu. Je to investice kolem 3500Kč a přitom poměrně výrazně zvyšuje kvalitu prostředí.

7.nebraňte se většímu počtu pokojových květin, osvěží vzduch

8.  vysavač, který používáte k úklidu, by měl mít nějaký tzv. hepa filtr a pro čistý domov jsou ideální systémy centrálního vysávání, které mají své verze jak pro rodinné domy, tak i pro byty.

9.pořiďte si obyčejný filtr na vodu a netahejte se s balením pitné vody. Mimochodem, např. v Praze je voda z kohoutku ze zdravotního hlediska na velmi vysoké úrovni.

10. generelně platí: jak si kdo ustele, tak si lehne. Nepodceňujte investici do zdravotní matrace. Vyplatí se to.

Karel Holý
Foto Ideal Standard, Bionaire

Publikováno: 3. 12. 2007, Autor: